Microsoft dołączył do The Linux Foundation, udostępnił SQL Server dla Linuksa
Microsoft przyłączył się do The Linux Foundation. Możemy zapewne udawać zaskoczenie, ale ten krok był do przewidzenia. Era twierdzenia, że Linux to rak, już za nami. Sam Ballmer na początku roku publicznie przyznał, że Linux już rakiem nie jest, a nawet go polubił. Na stronie Fundacji już widnieje logo Microsoftu.
Ogłoszenie zostało podane w Nowym Jorku podczas konferencji Connect(); dla deweloperów. Microsoft zyskał status platynowego członka fundacji. Nieoficjalnie podaje się, że przekazuje Fundacji około pół miliona dolarów, jednak nie wiadomo, jak częste będą wpłaty. Obok Microsoftu na liście znajdują się: Cisco, Fujitsu, HPE, Huawei, IBM, Intel, NEC, Oracle, Qualcomm i Samsung.
Posunięcie Microsoftu związane jest zapewne z wysiłkami w kierunku rozwoju chmury. To kolejny drobny dowód na to, że firma chce być kojarzona z chmurą i dostarczaniem usług. Linux był rakiem 15 lat temu, a w tej branży to bardzo długo. Dziś w chmurze Windows Azure jedna trzecia działających maszyn wirtualnych to różne odmiany Linuksa. Co więcej, Azure Containter Service obsługuje kontenery Linuksa, a nie Windowsa. Do tego dziś Microsoft zaprezentował Azure App Service dla Linuksa, która to usługa obsługuje kontenery Dockera. Dzięki temu można uruchamiać oprogramowanie bez zarządzania maszyną wirtualną „pod spodem” i z łatwym skalowaniem zależnie od potrzeb.
Do listy ogłoszeń koniecznie trzeba doliczyć także wydanie publicznie dostępnej wersji podglądowej SQL Servera vNext dla Linuksa. Bazę można już pobrać i testować przez 180 dni. Podglądowe oprogramowanie dla Linuksa bazuje na SQL Serverze 2016 i ma te same funkcje, co standardowy SQL Server i działa także w Dockerze.
Nie trzeba się jednak szczególnie przyglądać, by zobaczyć pewną wrogość względem Microsoftu, nawet wśród innych członków Fundacji. Jeszcze nie padło stwierdzenie, że Microsoft to rak, ale to tylko kwestia czasu. Choć oficjalnie reprezentanci Fundacji twierdzą, że widzą ogromne zmiany w podejściu Microsoftu do otwartego oprogramowania, są świadomi napięć i hodowanej przez lata nienawiści. Liczą jednak na to, że sceptycy będą w mniejszości.
Fundacja Linuksa to organizacja mająca pod swoją pieczą wiele projektów, w tym Linuksa, Node.js, Tizena czy Xen. Microsoft pracował już przy niektórych z nich (Node.js, OpenDaylight, Open Container Initiative, R Consortium, Open API Initiative). Z drugiej strony Google przyłączył się do .NET Foundation i będzie pracował przy otwartych częściach platformy.