Microsoft Office 365 zintegrowane z usługą elektronicznego podpisu

Office 365 już wkrótce przyniesie swoim użytkownikom rzeczbardzo przydatną w biznesie – mechanizm elektronicznych podpisów.Dzięki umowie, jaką Microsoft podpisał z firmą DocuSign, dostawcąusług zarządzania tożsamością, możliwe stanie się podpisywaniei wysyłanie poświadczonych dokumentów bezpośrednio z Worda,Outlooka czy SharePointa Online, bez konieczności zabawy zdrukowaniem, podpisywaniem papierowej kopii i jej skanowaniem.

Microsoft Office 365 zintegrowane z usługą elektronicznego podpisu

Cyfrowe podpisy stworzone za pomocą usługi DocuSign nie majążadnych wad prawnych na terenie USA (zgodność z ustawą ESIGN) iUnii Europejskiej (zgodność z dyrektywąUE o podpisach elektronicznych). Mogą więc znacząco uprościćobieg dokumentów w organizacjach korzystających z Office 365, tymbardziej, że połączenie DocuSign z aplikacjami Microsoftu odbyłosię w kompleksowy sposób. Nie tylko zintegrowano platformy, alepoprzez połączenie DocuSign z Windows Azure Active Directorymożliwe stało się ujednolicenie logowania do obu usług. Podpisanedokumenty są automatycznie zapisywane w dysku OneDrive.

Obraz

Niestety za pełną dostępność usługi cyfrowych podpisówtrzeba będzie zapłacić. W darmowej wersji podpisy są darmowe, alewysłać możemy maksymalnie pięć tak podpisanych dokumentów. Cenydla wersji bez ograniczeń mają być jednak przystępne, nawet dlamniejszych organizacji – abonament bez ograniczeń co do liczbypodpisanych i wysłanych dokumentów ma kosztować do 300 eurorocznie.

Od technicznej strony oferta DocuSign nie jest jakoś szczególnieinnowacyjna. Wgrane do działającej w chmurze usługielektronicznego podpisu dokumenty zostają zaszyfrowane (niestety nieudało się ustalić, za pomocą jakich kryptosystemów), a następnieutworzony zostaje ich kryptograficzny skrót, załączony dodokumentu jako dowód, że nie dokonywano przy nim manipulacji. Dotego dochodzą rozmaite dodatkowe mechanizmy potwierdzeń, jak np.wykorzystanie biometrii (wzorca głosu użytkownika), systemu kodówjednorazowych i uwierzytelnienia na bazie wiedzy. Firma zapewnia teżusługi zarządzania przetwarzaniem formularzy, udowadnianiatożsamości podpisującego, niezawodnego przekazywania danych izarządzania dokumentami. Jej największą w tym wszystkim zaletąjest biznesowa rozpoznawalność – wśród klientów DocuSignznaleźć można największe firmy z USA i Unii Europejskiej.

Zarówno Microsoft jak i DocuSign podkreślają, że to dopieropoczątek współpracy między firmami, która w przyszłości staniesię strategiczną relacją, która umożliwi innowacje i nowefunkcjonalności w ich usługach. Wygląda na to, że słowa te niesą rzucane na wiatr – Microsoft otrzymuje prawdziwą killer-appdla Office 365, jeszcze bardziej umacniając swoją przewagę nadkonkurencją w dziedzinie pakietów biurowych dla biznesu, zaśDocuSign, starający się o zdobycie finansowania na poziomie rzędu100 mln dolarów, przez współpracę z Redmond jeszcze bardziejuwiarygadnia się w oczach inwestorów.

Programy

Zobacz więcej
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (4)