Microsoft przejmuje Xamarin. Nadchodzi wysyp multiplatformowych aplikacji?
Stało się to, czego od pewnego czasu spodziewali się wszyscy: Microsoft przejął firmę Xamarin, która rozwijała od 2011 roku narzędzia dla programistów. Nieoficjalnie mówi się, że kwota, którą wyłożył Microsoft mogła wynieść około 0,5 mld dolarów. Nie to jest jednak ważne, a konsekwencje, których może się wkrótce pojawić całkiem sporo.
25.02.2016 14:16
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Xamarin to komercyjny i dość kosztowny zestaw narzędzi umożliwiających tworzenie natywnego multiplatformowego oprogramowania napisanego w C#. Dzięki współdzielonej bazie kodu programiści mogą tworzyć aplikacje na iOS-a, Androida i Windowsa. Posługują się nim takie korporacje, jak AT&T czy HP, cieszy się jednak dużym zainteresowaniem także wśród niezależnych programistów. Pewien problem stanowi jednak fakt, że dotychczas za pojedynczą licencję dla biznesu trzeba było płacić niemal 1 tys. dolarów za rok.
Jednym z najważniejszych skutków przejęcia firmy przez Microsoft może być właśnie spadek cen, jakie przyjdzie płacić za korzystanie z oprogramowania Xamarin. Ważna bowiem jest motywacja twórców Windowsa. Platformy programistyczne i testowe rozwijane przez przejętą firmę pasują jak ulał do promowanej przez Microsoftu koncepcji uniwersalnych aplikacji, które posiadałyby skalowany natywny interfejs na urządzeniach wielu klas oraz współdzieloną część kodu.
Można się spodziewać, że przejęcie jest kolejnym krokiem na drodze popularyzacji Windows Universal Apps wśród programistów. W dodatku takim, który rzeczywiście może mieć wymierne efekty nie tylko dla twórców, ale także końcowych użytkowników, w postaci wysypu multiplatformowych aplikacji, także, czy raczej przede wszystkim, na mobilnym Windowsie. Pojawiają się nawet głosy, że Microsoft udostępni platformę Xamarin za darmo, łącznie z kodem źródłowym. Czas pokaże, choć na razie brzmi to nieco zbyt optymistycznie.
Przejęcie Xamarinu to także potwierdzenie rezygnacji Microsoftu z ambitnych planów tworzenia mostów między platformami. Jakiś czas temu projektem Astoria: most miał umożliwiać uruchamianie na Windowsie aplikacji z Androida. Pomysły te jednak okazały się nie takie, jak planowano, a ostatecznie potwierdza to właśnie przejęcie firmy Xamarin. Czy tym razem Microsoftowi się uda, przekonamy się wkrótce.