Microsoft Timeline i nowe Sets: Windows z kartami w aplikacjach UWP
Do użytkowników programu Insider Windowsa 10 trafiają dwie nowe funkcje, z których szczególnie interesująca jest ta, którą wstępnie nazwano Microsoft Sets. Przynosi ona obsługę kart w aplikacjach UWP, dzięki czemu w ramach jednego okna obsługiwać można jednocześnie na przykład kilka dokumentów Office'a, podobnie jak stron w przeglądarce internetowej. Czy jest to zwiastun długo wyczekiwanej obsługi kart w każdym miejscu systemu, w tym w Eksploratorze?
29.11.2017 | aktual.: 29.11.2017 11:05
Choć na razie brak jest oficjalnej informacji na ten temat, można przypuszczać, że tak. O implementacji obsługi kart podczas przeglądania plików spekulowało się bowiem już wcześniej. Od dziś karty trafiają na początek tylko do aplikacji UWP. W ramach jednego setu (zestawu) kart, użytkownik może wybrać dowolne programy i konkretne dokumenty. Windows je zapamięta, by dało się je przywrócić później po zamknięciu komputera, a nawet na innym sprzęcie, o ile zalogujemy się na swoje konto. Możliwości zaprezentowane zostały w krótkim filmie:
Sets in Windows 10
Implementacja obsługi kart to krok, który pozwoli zaprowadzić w komputerze nieco więcej porządku. Pracując nad większymi projektami, często zdarza się, że konieczne jest przełączanie się pomiędzy kilkoma źródłami i dokumentami. Umieszczenie wszystkich plików związanych z danym projektem w ramach jednego zestawu kart pozwoli więc łatwiej się pomiędzy nimi poruszać, nieco na kształt wirtualnych pulpitów.
Microsoft Sets ma trafić do insiderów w przeciągu najbliższych tygodni. Będzie jedną z pierwszych funkcji w całości testowanych według podejścia, w którym Microsoft udostępniać będzie nowości stopniowo, z czasem wybierając coraz większą grupę odbiorców. Ma to pomóc zapanować nad informacjami zwrotnymi, a ostatecznie umożliwić dodanie nowej funkcjonalności do Windowsa w momencie, gdy będzie ona już gotowa, a niekoniecznie dopiero wraz z nowym, dużym wydaniem.
Microsoft Timeline
Równolegle do testerów Windowsa trafia także Microsoft Timeline, funkcja pozwalająca cofnąć się w czasie i odtworzyć stan komputera sprzed kilku godzin czy dni.
Jest to swego rodzaju rozszerzenie dotychczasowego przywracania systemu, które (przynajmniej według dotychczasowych informacji) ma działać wyłącznie w oparciu o Cortanę, a więc w konsekwencji nie być dostępne na przykład w Polsce. Według pierwotnego planu Timeline miało trafić do Windowsa 10 wraz z aktualizacją Fall Creators Update, jednak ostatecznie opóźnienie okazało się zbyt duże. Funkcja została zaprezentowana po raz pierwszy jeszcze podczas tegorocznej konferencji Build.