Microsoft wzmacnia chmurę. Konferencje w Teams trwają 900 mln minut tygodniowo
Microsoft Teams ma dziś ponad 44 miliony aktywnych użytkowników, co stanowi wzrost o ponad 12 milionów względem sytuacji sprzed kilku miesięcy. Takie zainteresowanie usługą spowodowało liczne problemy, o szczegółach których można teraz przeczytać na blogu Microsoft Azure. Producent wzmocnił chmurę, by sprostać zainteresowaniu usługami, które w niektórych krajach wzrosło o 775 procent.
Zwiększone zainteresowanie komunikatorem Microsoft Teams można było zaobserwować przede wszystkim 16 marca, kiedy wiele firm zaczęło pracować w trybie zdalnym. Microsoft potwierdził wówczas problemy, które w praktyce polegały na trudnościach w nawiązywaniu połączeń, a nawet wyświetlaniu listy kontaktów. Z czasem sytuacja zauważalnie się poprawiła.
Komunikator Teams, w którym przeprowadzanych jest obecnie 900 mln minut konferencji tygodniowo, nie jest jedyną usługą Microsoftu, która jest bardziej obciążona z uwagi na kwarantannę i pracę na odległość. Zdalny Pulpit Windowsa jest używany ponad 3 razy częściej, a Power Bi – usługa do wizualizacji danych wykorzystywana także przez rządzących – tylko w ostatnim tygodniu była używana o prawie połowę częściej niż zwykle.
Microsoft tłumaczy, że aby sprostać obciążeniu chmury, implementuje kilka drobnych zmian. Na razie mówi się o wprowadzeniu limitów do darmowych planów, by móc przeznaczyć więcej zasobów na obsługę komercyjnych klientów. Na razie nie ma potrzeby rozbudowywania infrastruktury, ale producent nie wyklucza tego w przyszłości.
Zmiany dotyczą między innymi komunikatora Teams. Microsoft zdecydował się obniżyć rozdzielczość wideo oraz zmniejszyć częstotliwość sprawdzania statusów na liście kontaktów i wskaźnika informującego, że inny użytkownik w danym momencie pisze coś na klawiaturze. Jak deklaruje producent, są to zmiany, które nie powinny mieć dużego wpływu na wrażenia użytkowników.
Microsoft Teams na Windowsa, macOS-a, Androida oraz iOS-a jest dostępny do pobrania z naszego katalogu oprogramowania.