Miliony Polaków mają taki dowód. Mało kto korzysta z jego możliwości
Cztery lata temu w Polsce wprowadzone zostały dowody osobiste z warstwą elektroniczną. Od tego czasu trafiły już do ponad 11 milionów obywateli, ale okazuje się, że faktycznie e-dowodami są one dla zaledwie co trzeciego z nich, dla reszty niczym nie różnią się od poprzednich "dyskietek". Tymczasem warto być świadomym korzyści, jakie dają te nowe dokumenty.
Na stronie Kancelarii Prezesa Rady Ministrów opublikowane zostały nowe dane. Według nich e-dowody znajdują się już w portfelach przeszło 11 milionów Polaków. Nie jest to zaskakująca statystyka, ponieważ dowód z warstwą elektroniczną jest wydawany każdemu obywatelowi od 2019 roku, a do tego istnieje możliwość przedterminowej wymiany dokumentu na tę jego nową wersję. Choć e-dowód daje niemałe korzyści, niewiele osób rzeczywiście z nich korzysta.
Co daje e-dowód? Czy warto z niego korzystać?
Resort cyfryzacji podał, że spośród tych 11 milionów Polaków mniej niż 4 miliony aktywowały warstwę elektroniczną w swoich dowodach osobistych. Tym samym cała reszta odebrała sobie możliwość korzystania z rozmaitych funkcji, wynikających z trzech certyfikatów znajdujących się w e-dowodach. Pierwszy z nich służy potwierdzaniu tożsamości, drugi – identyfikacji i uwierzytelnianiu, a trzeci – cyfrowemu podpisywaniu dokumentów.
Dzięki tym certyfikatom e-dowód umożliwia potwierdzanie Profilu Zaufanego, bezpieczne logowanie się do usług administracji publicznej (takich jak e-Urząd Skarbowy), komunikowanie się z podmiotami administracji publicznej, elektroniczne podpisywanie dokumentów cyfrowych czy też – tu ciekawostka – korzystanie z automatycznych bramek granicznych na lotniskach.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Jak uzyskać i aktywować e-dowód? Czy jest bezpieczny?
Wniosek o dowód osobisty z warstwą elektroniczną można złożyć w każdym urzędzie gminy. Po odebraniu dokumentu trzeba go jednak aktywować, jeśli chce się korzystać ze wspomnianych funkcji. Albo w dniu odbioru, albo w dowolnym innym dniu należy w urzędzie gminy ustalić dwa kody PIN do dowodu: jeden czterocyfrowy i jeden sześciocyfrowy. Będzie też potrzebny czytnik z oprogramowaniem E-dowód menedżer albo smartfon z modułem NFC i aplikacją eDO App.
Wspomniane kody PIN sprawiają, że korzystanie z e-dowodu jest bezpieczne. Nikt, kto nie zna tych kluczy, nie będzie w stanie odczytać informacji zapisanych w elektronicznej warstwie dokumentu. Warto na koniec dodać, że od 2021 roku wydawane są dowody z odciskami palców.
Wojciech Kulik, dziennikarz dobreprogramy.pl