Ministerstwo Cyfryzacji i Administracji będzie rozdawało adresy IP
Działania organizacji RIPE NCC obejmują między innymi przechowywanie i przydzielanie adresów IPv4, IPv6 oraz numerów AS między innymi na terenie Europy. Status członka organizacji, uzyskany przez Ministerstwo, oznacza, że od tej pory MAiC może w imieniu innych podmiotów wnioskować do RIPE NCC o pulę publicznych adresów IPv4 i IPv6. Resort ma także prawo dysponować nimi (są to adresy PA, czyli provider aggregatable), w czym może działać niezależnie od dostawców łączy i operatorów telekomunikacyjnych. Do obowiązków Ministerstwa należeć będzie z kolei przestrzeganie zasad rozdzielania zasobów Internetu oraz procedur zaakceptowanych przez RIPE na poziomie lokalnym.
Status LIR Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji ma pomóc przede wszystkim jednostkom administracji publicznej, które chcą świadczyć usługi drogą elektroniczną i potrzebne im są publiczne adresy IP. Obecnie jednostki mogą zwrócić się do MAiC i za jego pośrednictwem uzyskać potrzebną pulę adresową nie ponosząc dodatkowych kosztów. Resort zapowiedział, że nie będzie pobierał opłat od takich podmiotów.
Uzyskanie statusu LIR, nieodłącznie powiązane z przynależnością do RIPE, kosztuje 2 tysiące euro i wymaga wnoszenia co roku opłaty wysokości 1,8 tysiąca euro. W zamian LIR zyskuje dostęp do niemal nieograniczonych zasobów IPv6 oraz dostęp do deficytowego bloku 1024 adresów IPv4 (/22).