Ministerstwo pokazało PLLuM. Trafi do m.in. mObywatela

Ministerstwo Cyfryzacji przedstawiło PLLuM, czyli "polskie modele sztucznej inteligencji". To rozwiązanie już w 2025 roku ma trafić do mObywatela, a docelowo przydać się m.in. w jednostkach administracyjnych i urzędach. PLLuM ma konkurować m.in. z ChatemGPT i DeepSeek.

Stopklatka z prezentacji Ministerstwa Cyfryzacji
Stopklatka z prezentacji Ministerstwa Cyfryzacji
Źródło zdjęć: © Ministerstwo Cyfryzacji
Oskar Ziomek

Modele PLLuM (Polish Large Language Models) zostały dziś udostępnione w sieci. Każdy występuje w kilku wariantach i różnią się poziomem bezpieczeństwa. Co do zasady każdy został jednak wyszkolony na "mnóstwie polskich tekstów" i powinien najlepiej oddawać możliwość płynnej rozmowy w taki sposób, jak mogą ze sobą rozmawiać dwie osoby w języku naturalnym.

Ministerstwo Cyfryzacji liczy na to, że modele będą dalej rozwijane w przyszłości. Założenie PLLuM to stworzenie podstawy do wykorzystania przez zainteresowanych do obsługi zadań, w których potrzebna jest sztuczna inteligencja i rozumienie języka polskiego. Rząd przygotowuje wdrożenie wirtualnego asystenta tego rodzaju z modelem PLLuM w tle do aplikacji mObywatel jeszcze w tym roku, podobnie Inteligentnego asystenta urzędniczego i pochylenie się nad wsparciem sektora edukcji.

Stopklatka z prezentacji Ministerstwa Cyfryzacji
Stopklatka z prezentacji Ministerstwa Cyfryzacji© Ministerstwo Cyfryzacji

Ministerstwo Cyfryzacji nie ukrywa, że potrzebne są z pewnością kolejne tygodnie i miesiące, by dalej trenować PLLuM i dopracowywać skuteczność odpowiedzi oraz bezpieczeństwo udostępnianych informacji. Już teraz modele mają się jednak wyróżniać dobrym stosunkiem odpowiedzi "Nie wiem" lub "Nie mogę" w tych obszarach, gdzie nie powinny mieć zastosowania, a tym samym mniejszą skalą halucynacji AI.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Użytkownicy zainteresowani wdrożeniem PLLuM w swoim oprogramowaniu mogą już teraz pobrać modele różnego rozmiaru z oficjalnego konta Ministerstwa Cyfryzacji na platformie Hugging Face. Zależnie od wielkości, modele wymagają różnej wydajności sprzętu.

Oskar Ziomek, redaktor prowadzący dobreprogramy.pl

Programy

Zobacz więcej

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (7)