mObywatel 2.0. Wiadomo, jak będzie wyglądać
Zmianę widać na pierwszy rzut oka. Janusz Cieszyński, Sekretarz Stanu w KPRM pokazał, jak zmieni się popularna wśród Polaków aplikacja mObywatel w nowej wersji 2.0. Na jej oficjalną premierę trzeba jednak jeszcze zaczekać kilka miesięcy.
Interfejs mObywatel 2.0 pokazał Janusz Cieszyński na swoim oficjalnym profilu na Twitterze. Krótkie nagranie przedstawia większość zmian na ekranie głównym. Nowości są formie czytelniejszej dla użytkownika. Jak zmieni się aplikacja, którą pobrało już w sumie ponad 10 mln użytkowników? Zobaczcie sami:
Nowy mObywatel 2.0. Jakie zmiany?
Kancelaria Prezesa Rady Ministrów odpowiedzialna za rozwój mObywatela postawiła w nadchodzącej wersji 2.0 przede wszystkim na zmiany w interfejsie aplikacji. Ułożone obok siebie kafelki w aktualnej wersji wprawdzie nie znikną, ale zyskają minimalistyczne wzornictwo i na ekranie startowym pojawią się w mniejszym obszarze nazwanym Usługi. Wydzielona na górze sekcja Dokumenty pozwoli z kolei uzyskać dostęp do najważniejszych "papierów", tj. dowodu osobistego lub prawa jazdy etc.
mObywatel 2.0 poza zakładką Start będzie mieć też dodatkowe menu Dokumenty, Skaner QR, Usługi oraz Więcej. W pierwszym z nich znajdą się wszystkie dostępne do dodania dokumenty w formie cyfrowej, z kolei do obszaru Usługi trafią m.in. informacje o punktach karnych, dodatku elektrycznym, eRecepta lub zgłaszanie naruszenia środowiskowego. Pozostałe obszary, a więc Skaner QR i Więcej posłużą m.in. do logowania się do usługi Twój e-PIT przy użyciu smartfona oraz zarządzania aplikacją.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Cieszyński zdradza też w komentarzach pod wątkiem na Twitterze, że w mObywatel 2.0 będzie dostępna sekcja informująca o jakości powietrza. Najprawdopodobniej będzie ona działać w oparciu o GPS lub po jednorazowym ustawieniu domyślnej lokalizacji.
Aplikacja mObywatel 2.0 ma pojawić się już wkrótce
Zgodnie z zapowiedziami Janusza Cieszyńskiego, pojawienia się nowej wersji mObywatel możemy oczekiwać na przełomie czerwca i lipca 2023 r. Warto też podkreślić, że w ostatnim czasie w kontekście tej popularnej aplikacji mówi się m.in. o jej umiędzynarodowieniu oraz zrównaniu funkcjonalności z fizyczną wersją dowodu. Jego cyfrowa wersja będzie honorowana w każdym polskim urzędzie. Na tę chwilę aktualne wydanie mObywatel możecie pobrać z naszego katalogu. Oprócz wersji na iOS oraz Android, rząd pozwala korzystać z mObywatela w przeglądarce.
Norbert Garbarek, dziennikarz dobreprogramy.pl