mPrawo Jazdy ma już ponad milion kierowców. Nadchodzą zmiany w aplikacji mObywatel

mPrawo Jazdy trafiło do aplikacji mObywatel 5 grudnia 2020 roku i od tamtego czasu cieszy się coraz większym zainteresowaniem wśród Polaków. Minister ds. cyfryzacji w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Marek Zagórski poinformował w tym tygodniu, że z cyfrowego dokumentu korzysta już ponad milion kierowców w naszym kraju.

Z mPrawa Jazdy korzysta już ponad milion kierowców (fot. Getty Images)
Z mPrawa Jazdy korzysta już ponad milion kierowców (fot. Getty Images)

16.03.2021 09:13

W miniony weekend swoje mPrawo Jazdy pobrał milionowy użytkownik. Łącznie cyfrowym dokumentem posługuje się już w Polsce 1 006 522 kierowców, z kolei aplikację mObywatel pobrało na swoje telefony 2 343 286 naszych rodaków.

O rosnącej popularności innowacyjnego rozwiązania poinformował za pośrednictwem Twittera minister ds. cyfryzacji w KPRM Marek Zagórski. Polityk zaznaczył jednocześnie, że wkrótce do aplikacji mObywatel zostaną dodane kolejne dokumenty, jednak nie sprecyzował, jakie.

Przypomnijmy, że mPrawo Jazdy nie zastępuje całkowicie tradycyjnej wersji dokumentu, a jedynie odzwierciedla dane w nim zawarte. Oznacza to, że musimy posiadać "plastikowe" prawo jazdy, jednak możemy trzymać je w domu, a w razie kontroli drogowej legitymować się cyfrową wersją.

Aplikacja mObywatel. Wkrótce zmiany

Jak możemy przeczytać na stronie Wydziału Promocji Polityki Cyfrowej KPRM, aplikacja mObywatel stale się rozwija. W zamieszczonym tam komunikacie zapowiedziano, że jeszcze w tym miesiącu możemy spodziewać się najnowszej wersji aplikacji na smartfony z systemami Android i iOS, która będzie zawierała istotne zmiany.

Wśród nich warto wymienić m.in. wprowadzenie nowego wzoru dokumentu mObywatel, która ma lepiej chronić prywatność użytkowników. - Na elektronicznym blankiecie znajdą się wyłącznie podstawowe informacje. Szczegółowe dane będą umieszczone niżej, czyli pod dokumentem. Nowy wzór wyraźnie wskazywać będzie aktualny status dokumentu. Ułatwi to szybką, wizualną weryfikację jego ważności - czytamy.

Kolejną nowością będzie rozszerzony zakres danych. Z komunikatu dostępnego na stronie dowiadujemy się, że użytkownicy zwracali uwagę, iż mObywatel powinien zawierać np. informacje o adresie zameldowania, nazwisko rodowe, czy imiona rodziców.

Pomysłodawcy aplikacji odchodzą również od nazwy mTożsamość (odzwierciedlenie dowodu osobistego). - Większość użytkowników aplikacji i tak używała nazwy mObywatel, niezależnie od usługi, z której korzystali. Postanowiliśmy im to ułatwić - informują twórcy oprogramowania.

Stary wzór dokumentu (z nazwą mTożsamość) będzie uznawany do końca 2021 roku. Od 2022 roku uznawany będzie już wyłącznie nowy wzór dokumentu (z nazwą mObywatel). W okresie przejściowym będzie można legitymować się dowolnym wzorem (zależnie od posiadanej wersji aplikacji).

Mobilną aplikację mObywatel na Androida i iOS-a można pobrać w naszym katalogu oprogramowania.

Programy

Zobacz więcej
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (121)