Nadchodzą zmiany w aplikacji mObywatel? Podjęto pierwsze kroki
Cyfryzacja KPRM ogłosiła właśnie, że rusza pilotażowy program, w którym wziąć udział mają samorządy, a który może skutkować znacznymi usprawnieniami aplikacji mObywatel.
07.08.2022 | aktual.: 07.08.2022 15:39
Aktualnie w aplikacji mObywatel jest wdrożonych kilkanaście usług, w tym mPrawo Jazdy, mPojazd, mLegitymacja szkolna, mLegitymacja studencka, Karta Dużej Rodziny, Małopolska Karta Aglomeracyjna oraz Bilkom. Jednak Cyfryzacja KPRM chce zachęcić samorządy do współpracy, której celem będzie rozszerzenie możliwości aplikacji.
"Chcemy wspólnie z zainteresowanymi JST wdrożyć pilotażowo rozwiązanie, które umożliwi samorządom prowadzenie ewidencji i wydawanie lokalnych dokumentów elektronicznych w systemie mObywatel - np. elektronicznej lokalnej karty dużej rodziny, karty wędkarza, karty gminnej czy karty mieszkańca", czytamy na stronie rządowej.
Projekt jest skierowany do samorządów, ale dla nas dobra wiadomość jest taka, że mObywatel może stać się jeszcze bardziej uniwersalny. Przypominamy, że w maju pojawił się projekt ustawy, której celem jest przekształcenie aplikacji w pełnoprawny dowód osobisty.
Warto przypomnieć, że mObywatel oferuje również ułatwienia dla obywateli Ukrainy przebywających na terenie Polski oraz korzystających z dokumentu Diia.pl (Дія пл). Warunkiem skorzystania z usługi jest jednak nadany numer PESEL.
I chociaż nadal nie możemy korzystać z mObywatela, jak z pełnoprawnego dowodu osobistego, to jest wiele sytuacji, kiedy aplikacja okazuje się bardzo przydatna. Warto o tym pamiętać chociażby w sezonie wakacyjnym, ponieważ mObywatel oferuje wiele ułatwień dla podróżujących.
Klaudia Stawska, dziennikarka Wirtualnej Polski