Nagrody CES Hot Stuff, czyli 10 najciekawszych premier targów
Dziś w nocy naszego czasu przyznane zostały nagrody CES Hot Stuff, które dostają najbardziej interesujące i najlepiej rokujące urządzenia, które na targach świętują swoją premierę. Nagroda specjalna, symbolicznie przyznawana najciekawszej kategorii urządzeń, powędrowała w kierunku wyginających się na zawołanie telewizorów OLED, których „pierwszy na świecie” model zaprezentowały niemal jednocześnie firmy Samsung i LG.
LG zaprezentował 77-calowy Flex TV, którego stopień zakrzywienia kontrolować można pilotem. Jego ekran ma oczywiście zdolność wyświetlania obrazu 4K i podobno został poddany tysiącom operacji wyginania, aby projektanci mogli się upewnić, że któregoś dnia się nie rozpadnie. Model zaprezentowany przez Samsunga ma bardzo podobne możliwości, ale jest większy — jego przekątna mierzy 85 cali. Żaden z nich nie ma jeszcze daty premiery ani metki z ceną, nie wiadomo nawet, czy na pewno wejdą do produkcji seryjnej.
Samsungowi przypadła w udziale jeszcze jedna nagroda, i to za urządzenie, na które sama trochę ostrzę zęby — 12-calowy tablet z mojej ulubionej linii Note, czyli Galaxy NotePRO 12.2. Ekran tego urządzenia ma rozdzielczość 2560×1600 pikseli. W środku znajdziemy Exynosa 5 Octa 1,9 GHz, a w modelu wyposażonym w LTE Snapdragona 800 2,3 GHz. Poza tym oczywiście 3 GB RAM-u, 2 kamerki (2 i 8 megapikseli), 16 lub 32 GB pamięci na dane, baterię 9500 mAh i Androida 4.4. Od Galaxy TabPRO 12,2 odróżnia go oczywiście piórko S-Pen. Mimo że tablet jest spory, piórko ma identyczne parametry, jak to dołączone do Note 3. Również wykończenie jest bardzo podobne.
Możliwości zostały zwiększone razem z rozmiarem urządzenia. Na NotePRO, podobnie jak prezentowanym na filmie poniżej TabPRO, można uruchomić nie dwie, ale cztery aplikacje jednocześnie, a nad nimi w okienku może „pływać” piąta (mechanizm ten opisałam przy okazji Galaxy Note 3. Praca na nim wyglądać będzie mniej-więcej tak. Warto zwrócić uwagę na opcjonalną (do wyboru jest nadal TouchWiz), kafelkopodobną nakładkę na Androida.
Produktem, o którym byłam przekonana, że zostanie wyróżniony, jest zabawka edukacyjna dla starszych i młodszych firmy Modular Robotics — MOSS, czyli zestaw do niezwykle prostego konstruowania robotów. Pomysł powstał jako rozwinięcie idei Cubelets, czyli kostek, z których nawet dzieci mogą składać autonomiczne roboty. Podobnie jak w Cubelets, w MOSS nie znajdziemy to żadnych kabli, nie trzeba uczyć się programować, a wszystkie elementy łączy się za pomocą magnesów neodymowych, co pozwala na konstrukcję części ruchomych z bardzo solidnymi połączeniami. Energia i dane przekazywane są przez specjalnie zaprojektowane złącza. W elementach znaleźć można mikrokontrolery, silniki, sensory i filtry, a także nadajnik Bluetooth, dzięki któremu robotem można sterować z aplikacji mobilnych i komputera. Oto film prezentujący możliwości zestawu i kilka zabawnych projektów, nakręcony na potrzeby kampanii na Kickstarterze:
MOSS - Dynamic Robot Construction System Kickstarter Launch
3 bazowe zestawy, które można znaleźć na stronie projektu, to jeszcze nie koniec. W planach są także zestawy tworzone przy współpracy z artystami. Projektant Huck Gee stworzył pierwszy taki zestaw, Shogun Tank, z którego można złożyć śliczną, uzbrojoną machinę oblężniczą w skali mikro. Działko pozwala trafić z odległości 3 metrów w cel o rozmiarach kota. Zestawy mają nieocenione walory edukacyjne i zapowiadają się jako świetne zabawki również dla większych.
Pozostali nagrodzeni to:
- Intel Edison(http://www.dobreprogramy.pl/Intel-Edison-komputer-formatu-karty-SD-ma-rozpoczac-ere-urzadzen-ubieralnych,News,51418.html) — komputer w postaci karty SD
- PlayStation Now(http://www.dobreprogramy.pl/Sony-sprzedalo-juz-42-miliona-PS4-strumieniowanie-gier-z-PlayStation-Now-w-USA-latem,News,51424.html) — usługa pozwalająca strumieniować gry z PlayStation 3 na PS3 i PS4, a w przyszłości także z PSOne i PS2, na pełnowymiarowe konsole, Vitę, urządzenia mobilne i telewizory Bravia
- Oculus Rift Crystal Cove(http://www.dobreprogramy.pl/Oculus-Rift-juz-z-ekranami-AMOLED-i-sledzeniem-ruchow-glowy-kamerka.-Carmack-wzial-sie-za-gry-dla-systemu,News,51446.html) — gogle z ekranami AMOLED i możliwością śledzenia ruchów głowy
- Audi Sport Quatro Laserlight(http://www.autoblog.com/2014/01/08/new-audi-sport-quattro-laserlight-ces-2014/) — bo wszystko jest fajniejsze, jeśli ma lasery. Światła samochodowe również. Zaprezentowane przez Audi reflektory, wykorzystujące matrycę LED-ów i technologie laserowe, są trzykrotnie jaśniejsze i świecą dwa razy tak daleko, jak wykorzystywane obecnie reflektory LED-owe z najwyższej półki, a do tego nie oślepiają jadących z przeciwka, więc można z nimi jeździć „na długich” praktycznie cały czas. Do tego są energooszczędne. Zewnętrzny element konstrukcji, złożony z LED-ów i maski przysłon, odpowiedzialny jest za światła mijania, wewnętrzny zaś wykorzystuje lasery na potrzeby świateł drogowych.
LG Lifeband Touch i towarzyszące jej słuchawki z monitorem tętnaSteam Machine firmy iBuyPowerSony 4K Ultra Short Throw — projektor 4K, zdolny rzucić obraz o przekątnej od 66 do 147 cali z odległości między 50 a 70 cm od ściany. [img=sony]