Najlepsze aplikacje turystyczne, które warto zainstalować przed długim weekendem
Pogoda ostatnio nas nie rozpieszcza i warto skorzystać z przedłużonego weekendu by wyrwać się z domu. W planowaniu krótkiego urlopu pomogą poniższe aplikacje, dzięki którym wybierzemy cel i punkty wycieczki, zaplanujemy podróż, zapewnimy sobie możliwość płacenia za granicą i znajdziemy atrakcyjny nocleg.
29.05.2018 20:15
Google Trips – przewodnik turystyczny dla każdego
Google Trips aplikacja pozwalająca na zaplanowanie wycieczki i poznanie najsławniejszych atrakcji turystycznych w wybranych miastach. Na liście znajdziemy muzea, sławne miejsca, zabytki, ale też miejsca interesujące z punktu widzenia przyrody czy gastronomii. Po podaniu w aplikacji terminu przyjazdu możemy też zapoznać się z nadchodzącymi wydarzeniami, a nawet zdać się na aplikację, by ułożyła nam plan dnia. Lista atrakcji, którą można przeglądać według różnych kategorii, jest szczególnie przydatna, jeśli jedziemy do nieznanego miejsca i dopiero szukamy celu wycieczek.
Google Trips działa na Androidzie i iOS-ie.
Koleo – rozkład i bilety kolejowe
Koleo to świetna aplikacja kolejowa, w której znajdziemy rozkłady jazdy, wyszukiwarkę połączeń i możliwość zakupu biletów na pociągi kilku polskich przewoźników (Arriva, Koleje Dolnośląskie, Koleje Małopolskie, Łódzka Kolej Aglomeracyjna, SKPL Cargo, SKM, Koleje Wielkopolskie, Koleje Śląskie, Koleje Mazowieckie). Wyszukiwarka połączeń kolejowych jest wygodna i podaje szczegółowe informacje o pociągach. Za bilety możemy płacić kartą, Blikiem albo korzystać z konta przedpłaconego. Jeśli chodzi o poruszanie się po Polsce koleją, Koleo jest obecnie najbardziej wszechstronną aplikacją.
BlaBlaCar – wspólna podróż samochodem
Jeśli wolicie podróżować samochodem, świetnym pomysłem jest podzielenie się kosztami przejazdu z innymi osobami, zmierzającymi w tym samym kierunku. Umożliwia to BlaBlaCar, łączący kierowców i potencjalnych pasażerów. W aplikacji można wyznaczyć trasę i zadeklarować się jako kierowca, podając godziny wyjazdu i cenę, albo jako pasażer, wyszukując przejazdy i kierowców. Można też poinformować o bagażu, zgodzić się na objazd, a nawet od razu umówić się na podróż powrotną.
BlaBlaCar działa na Androidzie i iOS-ie.
Airbnb – wynajem krótkoterminowy
Airbnb to aplikacja dla osób nie lubiących tradycyjnych hoteli. Dzięki niej można znaleźć atrakcyjne, często nietypowe miejsca noclegowe w prywatnych kwaterach. Może to być czyjś pokój albo prywatne mieszkanie, którego wynajęcie na kilka dni będzie sporo tańsze, niż nocleg w tradycyjnym hotelu. Aplikacja pozwala przejrzeć oceny, zdjęcia i skontaktować się z wynajmującym.
W aplikacji Airbnb znajdziemy też przewodnik po lokalnych atrakcjach turystycznych, festiwalach, warsztatach i innych ciekawych wydarzeniach, jednak nie w każdym mieście przewodnik ten jest rozbudowany.
Aplikacja Airbnb jest dostępna dla Androida i iOS-a. Trivago – nocleg w hoteluZwolennikom bardziej tradycyjnego nocowania polecamy Trivago, cenione za możliwe spore oszczędności. Nie jest to typowa aplikacja do rezerwowania noclegów i bliżej jej do porównywarki cen, gromadzącej oferty z różnych stron z rezerwacjami. Dzięki temu mamy gwarancję, że zawsze znajdziemy najniższą możliwą cenę za dany pokój.
W wyszukiwarce można podać miasto, swoje aktualne położenie albo wyszukać atrakcję turystyczną, którą zamierzamy odwiedzić. Są też pola na termin pobytu i dostępny budżet. Trivago ma też autorski system oceniania, bazujący na łączonych ocenach z wielu portali z rezerwacjami.
Revolut – płatności za granicą
Revolut to aplikacja finansowa, która na pewno przyda się podczas zagranicznych wycieczek. Do konta można zamówić wirtualną lub plastikową kartę płatniczą. Konto jest darmowe, pozwala wymieniać waluty po korzystnych kursach, a za płacenie za granicą nie musimy dokładać do prowizji. Revolut obsługuje 28 walut, w tym 3 kryptowaluty. Plastikowa karta Revolut jest płatna, ale na pewno się zwróci podczas dłuższego wyjazdu.