Najszybszy komputer na świecie okazał się jeszcze szybszy. Pobił własny rekord
Superkomputer Frontier jako pierwszy na świecie przekroczył barierę eksaskali. Osiągnięcie tej wielkości szacowanej mocy może umożliwić w przyszłości znaczący rozwój badań z zakresu nauczania maszynowego, ze względu na podobną moc przetwarzania ludzkiego mózgu.
Obliczenia eksaskalowe odnoszą się do systemów obliczeniowych zdolnych do obliczenia co najmniej 10^18 operacji zmiennoprzecinkowych na sekundę. Superkomputer Frontier z Laboratorium Oak Ridge ma być w stanie uzyskiwać 1,1 eksaflopa wydajności i oferuje teoretyczną szczytową wydajność wynoszącą 2 eksaflopy, czyli dwa kwintyliony obliczeń na sekundę.
Dyrektor Oak Ridge, Thomas Zacharia, jest zdania, że Frontier może zapoczątkować nową erę obliczeń eksaskalowych. Z jego pomocą naukowcy będą w stanie rozwiązać największe wyzwania naukowe. Obecnie system wykorzystuje wiedzę laboratorium na cele opracowywania krytycznie potrzebnych technologii dla bezpieczeństwa energetycznego, gospodarczego i narodowego.
Frontier składa się 74 szaf HPE Cray EX, a każdy węzeł zawiera jeden zoptymalizowany procesor EPYC i cztery akceleratory AMD Instinct, co daje łącznie ponad 9400 procesorów i ponad 37 tys. GPU w całym systemie. System plików Orion zapewnia około 700 petabajtów pojemności pamięci i szczytową prędkość zapisu 5 terabajtów na sekundę. Całość jest energooszczędna dzięki możliwościom chłodzenia cieczą, która zapewnia cichsze centrum danych.
Karolina Kowasz, dziennikarz dobreprogramy.pl