Nieodebrane połączenie? Zastanów się, zanim oddzwonisz
Nieodebrane połączenia z numerami kierunkowymi +373, +39 czy +223 mogą wskazywać na próbę realizacji oszustwa wangiri, które znane jest również jako "one call". Odzwanianie na te numery może prowadzić do doliczenia wysokich opłat na fakturze za połączenia komórkowe.
Wangiri to oszustwo znane także jako "one call" - polega na tym, że oszust dzwoni na nasz numer i szybko się rozłącza, licząc, że oddzwonimy na międzynarodowy numer zarejestrowany jako płatny. Oddzwonienie na taki numer skutkuje obciążeniem kosztami dzwoniącego. Poszkodowany dowie się o tym najpewniej dopiero po otrzymaniu najbliższej faktury za telefon.
Połączenia te najczęściej realizowane są z "egzotycznych", zagranicznych lokalizacji. Do najczęściej widywanych należą numery z kierunkowymi +373, +39 czy +223, ale to tylko przykłady. Gdy oddzwonimy, operator może naliczyć dodatkowe opłaty za połączenie z numerem premium, o ile usługa nie została wcześniej zablokowana w umowie.
Warto zauważyć, że oszuści usprawnili technikę wangiri do tego stopnia, że połączenia są często odbierane przez automatyczne systemy, a na linii nadal słychać sygnał oczekiwania. Może to zmylić odbiorcę, który może sądzić, że opłaty jeszcze nie naliczono, jako że połączenie wydaje się być nadal oczekujące. W praktyce połączenie trwa, a dodatkowy koszt doliczany jest do rachunku dzwoniącego.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Do naszej redakcji regularnie trafiają sygnały o podejrzanych numerach z międzynarodowymi prefiksami pochodzącymi z krajów takich jak:
- Mołdawia (+373),
- Afganistan (+93),
- Mali (+223),
- Białoruś (+375),
- Włochy (+39),
- Azerbejdżan (+994).
Zalecamy nie oddzwaniać na nieznane numery, chyba że mamy konkretne powody wynikające z zawodowych lub innych specyficznych przyczyn. Zakładamy również, że osoby mające krewnych za granicą znają ich aktualne numery telefonów, więc nie mają wątpliwości co do połączeń z międzynarodowymi prefiksami.
Inne zagrożenia telefoniczne
W kontekście telefonów z nieznanych numerów warto również pamiętać o spoofingu, w ramach którego oszuści podszywają się pod obce numery telefonów (wykorzystując niedoskonałości telefonii VoIP) i kontaktują się z losowymi osobami podszywając się na przykład pod bankowców. Zazwyczaj informują wówczas o zagrożeniu pieniędzy na koncie z uwagi na atak hakerski lub inne okoliczności. To oczywiście zmyślona historia.
Słysząc takie słowa, najlepiej jest od razu się rozłączyć i nie kontynuować rozmowy. Dla pewności chwilę później zalecamy skontaktować się samodzielnie z bankiem by zweryfikować, czy faktycznie środkom na koncie coś może zagrażać. CBZC zaleca przy tym stosować zasadę 30 sekund.