Nocny tryb może szkodzić. Wbrew powszechnym przekonaniom

Wszelkie tryby nocne cieszą się niesłabnącą popularnością. Aplikacje takie jak f.lux mają sporą rzeszę fanów. Zwłaszcza że większość osób uważa, że są one dobre dla naszego zdrowia. Rzeczywistość może być nieco inna.

Tryb ciemny fot. YugaTech/YouTube
Tryb ciemny fot. YugaTech/YouTube
Karolina Modzelewska

18.12.2019 | aktual.: 14.01.2020 11:33

Nocny tryb jednak szkodzi?

Najnowsze badania uderzają w popularne przekonanie, zgodnie z którym nocne tryby są dla nas dobre. Motywy zawierające żółte lub sepijne filtry miały chronić nasz wzrok przez zmniejszanie ilości emitowanego światła niebieskiego. Mniejsza jasność miała również współgrać z rytmem dobowym człowieka, szczególnie wieczorem i nocą.

Nocne tryby zachęcające do dłuższego siedzenia przed smartfonem może powodować zmęczenie. Łatwo wykorzystają to cyberprzestępcy, podsyłając nam zainfekowany plik, w który szybko „klikniemy”. Jeśli nie chcesz zostać zaatakowany, zainstaluj dobrego antywirusa

Badacze z Uniwersytetu w Manchesterze uważają, że w rzeczywistości jest odwrotnie, a nocne motywy mogą zaburzać rytm dobowy. Emitowane przez nie światło bardziej przypomina światło dzienne niż światło nocne.

  • Przeczymy popularnemu poglądowi, że niebieskie światło ma najsilniejszy wpływ na zegar dobowy. W rzeczywistości niebieskie światło, powiązane ze zmierzchem, wywołuje mniejsze efekty niż białe lub żółte światło o takiej samej jasności – zaznaczył doktor Tim Brown, który uczestniczył w badaniu.

Kolejne badania z udziałem myszy

Naukowcy sprawdzali prawdziwość swojej tezy badając zachowania myszy. W tym celu wykorzystali specjalne lampy. Kolor ich światła zmieniał się w zależności od wybranych ustawień. Jasność lampy pozostawała bez zmian. Wyniki badania wykazały, że światło żółte bardziej zaburzało rytm dobowy myszy niż światło niebieskie (związane z nocnym trybem).

Cykl dobowy zarówno u człowieka, jak i u myszy jest regulowany m.in. za sprawą melanopsyny, czyli cząsteczek, które informują nasz mózg, że teraz nie może zasnąć. Wyniki najnowszych eksperymentów dowodzą, że są one wrażliwsze na światło niebieskie, czyli światło o krótszych falach. Dlatego też tryb ciemny nie jest taki dobry dla naszego organizmu.

  • Nasze ustalenia sugerują, że ekspozycja na bardziej przyciemnione, zimniejsze światło wieczorem i jaśniejsze, cieplejsze światło za dania może być bardziej korzystne – powiedział Brown.

Badacze zaznaczają jednak, że dopiero powtórzenie badań na grupie ludzi pozwoli rozstrzygnąć, czy nocne tryby rzeczywiście powinny odejść do przysłowiowego lamusa.

Programy

Zobacz więcej
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (50)