Nokia sprzedała 12 milionów egzemplarzy modelu Lumia 520. Dużo czy mało?

Podczas konferencji Worldwide Partner Conference firma Microsoft pochwaliła się świetnymi wynikami związanymi z platformą Windows Phone, oraz urządzeniami jakie pracują pod kontrolą tego systemu mobilnego. Jednym z największych sukcesów ma być fakt, że smartfon Nokia Lumia 520 znalazł już od swojej premiery ponad 12 milionów nabywców. Wyniki wydają się naprawdę imponujące, ale czy naprawdę jest się czym chwalić?

Nokia sprzedała 12 milionów egzemplarzy modelu Lumia 520. Dużo czy mało?
Redakcja

16.07.2014 | aktual.: 16.07.2014 16:43

Lumia 520 zadebiutowała na rynku wiosną ubiegłego roku. Gdy zajrzymy w specyfikację, nie znajdziemy tam nic specjalnego: czterocalowy, nieco ciemny ekran IPS o rozdzielczości 800×480 pikseli jest obsługiwany przez dwurdzeniowego Snapdragona S4 o taktowaniu 1 GHz, tylko 512 MB pamięci RAM, oraz 8 GB pamięci wbudowanej. DualSIM? Nie ma. LTE też brakuje. Mocna bateria? Nie do końca, bo 1430 mAh to raczej norma przy tej wielkości wyświetlacza. Telefon posiada za to gniazdo na karty microSD o pojemności do 64 GB. Dyskwalifikować go może natomiast brak lampy błyskowej. Co więc stało się powodem zakupu tego telefonu? Kluczem do sukcesu w tym wypadku okazała się cena.

Obraz

W dniu premiery smartfon kosztował 150 dolarów. To niewygórowana cena, która na dodatek szybko zaczęła spadać i dzisiaj można nabyć ten model za naprawdę niewielkie pieniądze. Dosyć słabe parametry techniczne nie są żadnym hamulcem, bo Windows Phone nie ma takich wymagań jak Android – za wyjątkiem rozbudowanych gier i aplikacji wymagających 1 GB pamięci RAM, użytkownicy mogą korzystać z całego oprogramowania, jakie jest dostępne w mobilnym sklepie Microsoftu. Cała platforma jest natomiast na urządzeniach z niskiej półki cenowej znacznie bardziej stabilna, niż porównywalne do niej Androidy, konkurencja ze strony Apple w tej klasie cenowej natomiast w ogóle nie istnieje. Sam telefon okazał się również całkiem wytrzymały na fanaberie użytkowników i przypadki od nich niezależne – uratował nawet życie pewnego brazylijskiego policjanta, przyjmując na siebie uderzenie wymierzonego w niego pocisku.

W efekcie połączenia niskiej ceny i dobrze zaprojektowanej platformy, Lumia 520 zaczęła szybko zdobywać popularność. Już w sierpniu 2013 roku okazała się najpopularniejszym telefonem z Windows Phone na pokładzie, z udziałem na poziomie aż 18%. Jak to wygląda w porównaniu do konkurencji? Pomimo znacznie wyższej ceny, wiele topowych urządzeń sprzedaje się o rząd wielkości lepiej niż smartfon Nokii. Za przykład weźmy Samsungi GALAXY S4 i S5. Oba te modele osiągnęły liczbę 10 milionów sprzedanych egzemplarzy w zaledwie miesiąc od swojej premiery. Co ze znacznie tańszymi modelami także innych producentów, które również zwróciły na siebie uwagę klientów? Liczby są większe niż w przypadku Lumii, choć nie zapominajmy, że popularność Windows Phone jest znacznie niższa, niż Androida.

Podczas wspomnianej konferencji Microsoft podzielił się również informacjami o innych sukcesach. Według korporacji jest to najszybciej rozwijający się system, bo zaliczył on wzrost o popularności 91% w ciągu roku (gdy jednak spojrzymy na to w kontekście zmiany z 1% na 1,9%, przechwałki zaczynają robić się śmieszne), a w 8 krajach posiada już ponad 10% udziału na rynku. Aplikacje, których jest coraz więcej, zostały przez użytkowników pobrane przeszło 4 miliardy razy. Microsoft uważa, że powody do zadowolenia mają także deweloperzy tworzący aplikacje na tę platformę, bo po premierze Windows Phone 8 zanotowano wzrost dochodów aż o 440%. Tylko dlaczego nadal nie widzimy tych urządzeń zbyt często?

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Komentarze (66)