Nowa funkcja mObywatela. Kolejny dokument już dostępny
mObywatel 2.0 otrzymał kolejną funkcję. W ramach najnowszej aktualizacji do aplikacji trafiły nowe dokumenty, które pozwolą potwierdzić kwalifikacje zawodowe. Zmiana dotyczy 360 tys. osób, które pracują jako pielęgniarki i położne.
mObywatel obsługuje kolejne dokumenty. W najnowszej aktualizacji aplikacji mObywatel 2.0 wprowadzono nowość, dzięki której osoby wpisane do rejestru przez okręgowe rady pielęgniarek i położnych będą mogły potwierdzać swoje uprawnienia. Aplikacja obsługuje bowiem dokumenty takie jak Prawo Wykonywania Zawodu Pielęgniarki i Prawo Wykonywania Zawodu Położnej.
Jak deklaruje Ministerstwo Cyfryzacji, dokumenty te stanowią elektroniczne odpowiedniki papierowej wersji dokumentów. Dzięki wprowadzeniu ich do aplikacji możliwe będzie potwierdzenie kwalifikacji, korzystając wyłącznie ze smartfona.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
SięKlika #27: Wielka Stopa i AI, Polacy nie chcą elektryków, E-mail z „Policji”, Bitcoin żyje!
Nowe dokumenty w mObywatel 2.0
Ministerstwo Cyfryzacji przypomina, że w mObywatelu można korzystać już z licznych dokumentów. Wśród nich znajdują się m.in. cyfrowe legitymacje uczniów, studentów i rencistów. Z mObywatela mogą korzystać też posiadacze Karty Dużej Rodziny. W przyszłości mają trafić tam legitymacje osób niepełnosprawnych czy honorowych dawców krwi. Jeśli zaś chodzi o potwierdzanie uprawnień zawodowych, z tej opcji mogą korzystać posłowie i adwokaci.
Jak skorzystać z nowych dokumentów?
Osoby, które zostały wpisane przez okręgową radę pielęgniarek i położnych do okręgowego rejestru będą mogły skorzystać z elektronicznego Prawa Wykonywania Zawodu Pielęgniarki lub Położnej po zalogowaniu do aplikacji mObywatel 2.0. Po skorzystaniu z aplikacji należy dodać odpowiedni dokument. Można znaleźć go u góry ekranu startowego w sekcji Dokumenty.
Gdy dokument zostanie dodany, będzie można z niego korzystać w określonych sytuacjach. Aplikacja umożliwia też potwierdzenie Prawa Wykonywania Zawodu Pielęgniarki/Położnej za pomocą kodu QR.
Karol Kołtowski, dziennikarz dobreprogramy.pl