Nowe ostrzeżenia w BIK. Jeśli masz alerty, nie musisz dopłacać

BIK uruchomił nową usługę, która pomoże wzmocnić wiedzę kredytobiorców o zagrożeniach w cyberprzestrzeni. Osoby, które aktywowały funkcję alertów BIK, od dwóch dni otrzymują również biuletyn e-mail związany ze znanymi zagrożeniami w sieci.

BIK ostrzega przed oszustami
BIK ostrzega przed oszustami
Źródło zdjęć: © Pixabay, Wikimedia Commons, dobreprogramy
Oskar Ziomek

17.04.2024 | aktual.: 17.04.2024 20:36

BIK znany jest z pewnością każdemu Polakowi, który na którymś etapie życia zaciągał kredyt lub obecnie go spłaca. Często polecaną usługą są alerty BIK, które Biuro Informacji Kredytowej oferuje co prawda za opłatą, ale pozwalają one na czas dowiadywać się o potencjalnych próbach zaciągnięcia kredytu na nasze dane przez osoby trzecie. 15 kwietnia BIK rozszerzył ofertę i w ramach subskrypcji oferuje także biuletyn e-mail o znanych zagrożeniach w sieci.

Dla odbiorców alertów BIK oznacza to dodatkowe źródło informacji, z którego mogą powziąć wiedzę o trwających atakach w cyberprzestrzeni. Warto podkreślić, że otrzymanie e-maila od BIK-u z ostrzeżeniem w tym przypadku nie będzie oznaczało problemu z daną osobą i jej historią kredytową, a jedynie wskazywało na kampanie, które realizowane są w danej chwili przez oszustów - zależnie od "szczęścia" można trafić na ich celownik lub nie.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

"Nowa usługa jest wartością dodaną dla osób, które lubią mieć pod kontrolą swoje finanse, czyli użytkowników Alertów BIK. Wierzymy, że świadomość zagrożeń zmotywuje do aktywnego korzystania z usług BIK chroniących przed wyłudzeniami" - tłumaczy w komunikacie prasowym Joanna Charlińska, ekspertka BIK.

Taka komunikacja to dodatkowe źródło wiedzy o phishingu i innych zagrożeniach. W ubiegłym roku ktoś podszywał się w ramach jednej z takich akcji pod sam BIK i próbował zasugerować odbiorcom SMS-ów, że wkrótce mogą oczekiwać kontaktu telefonicznego w sprawie zaciąganego kredytu. Po odebraniu takiego połączenia przyszła ofiara mogłaby z pewnością spodziewać się typowego scenariusza spoofingu telefonicznego z "bankowcem" lub "doradcą kredytowym".

Oskar Ziomek, redaktor prowadzący dobreprogramy.pl

Programy

Zobacz więcej
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (9)