Nowości w CC: Photoshop zmieni kształt twarzy, Premiere Pro pracuje w Ultra HD i VR
W usłudze Creative Cloud nieustannie pojawia się coś nowego – tymi słowami chmura Adobe przywitała nas po włączeniu komputerów dziś rano. Photoshop, Premiere Pro, Illustrator, InDesign i Adobe Stock dostały dziś aktualizacje
Photoshop CC
Zacznę od Photoshopa, jako że jest programem najbardziej rozpoznawalnym. Najciekawszą nowością jest zmiana w filtrze Liquify (Formowanie), dobrze znaną wszystkim, którym zdarzyło się „wyszczuplić” modelkę. Filtr uzyskał możliwość rozpoznawania części twarzy, co daje nowe możliwości przy retuszu portretów.
Na niezwykle przydatną wygląda nowa przestrzeń robocza do precyzyjnego zaznaczania i tworzenia masek. Dzięki niej można na przykład łatwo oddzielić tło od obiektów na pierwszym planie zdjęcia. Przy obracaniu i kadrowaniu zaś można skorzystać z automatycznego wypełniania, biorącego pod uwagę zawartość obrazu (content-aware). Koniec z ręcznym zamalowywaniem albo wypełnianiem białych rogów po obróceniu zdjęcia!
Projektantów ucieszą nowe narzędzia do pracy z tekstem. Photoshop może przeanalizować zdjęcia lub obrazy i na tej podstawie zidentyfikować najlepsze kroje dla danego projektu. Ułatwiona została też praca z glifami, które można łatwo podmieniać z menu kontekstowego.
Poprawione zostały także funkcje eksportowania obrazów i w końcu można skorzystać przy tym procesie z profili kolorów. Pojawiła się tez obsługa formatu 3MF Microsoftu, przygotowanego do drukowania w 3D. W końcu ułatwione zostało też przenoszenie warstw i grup między projektami.
Wersję próbną Photoshopa możecie pobrać z naszej bazy programów dla Windowsa i OS X.Illustrator CCW Illustratorze pojawiły się bardzo wygodne narzędzia tworzenia „żywych” kształtów, dzięki którym rysowanie jest przyjemniejsze i szybsze. Przy nanoszeniu na obszar roboczy elips, wielokątów i linii można szybko te kształty modyfikować, zmieniać rozmiar, zaokrąglać rogi, przywracać równe boki, obracać i tym podobne. Z pomocą prowadnic można bardzo dokładnie umieszczać obiekty na obrazie. Wszystko to działa bardzo intuicyjnie i spójnie.
W Illustratorze także poprawione zostały narzędzia eksportu i teraz mamy możliwość zaznaczania pojedynczych obiektów lub grup z różnych obszarów roboczych, by je eksportować w różnych rozdzielczościach za jednym zamachem. To idealne rozwiązanie dla projektowania ikon i fragmentów interfejsów.
Wersję próbną Illustratora CC także znajdziecie w naszej bazie programów.
Premiere Pro CC
Zgodnie z najnowszą modą, Premiere Pro CC uzyskał możliwość pracy z filmami panoramicznymi dla wirtualnej rzeczywistości i pozwala podejrzeć materiał z perspektywy oglądającego. Lista obsługiwanych formatów Ultra HD wydłużyła się o Red Weapon.
Premiere Pro CC pozwala teraz na szybkie przełączanie się między materiałem w pełnej rozdzielczości, a mniejszą wersją „podglądową” oraz na rozpoczęcie pracy jeszcze w czasie importowania. Panel Lumetri zyskał nowe narzędzia do izolacji i zmiany kolorów w trybie HSL. Pojawiła się też możliwość publikacji filmów od razu na niektórych serwisach społecznościowych: YouTube, Facebook, Twitter i Vimeo.
Premiere Pro CC także możecie pobrać z naszej bazy programów i testować przez tydzień.
Warto też wspomnieć, że podobną aktualizację otrzymał program InDesign. Wszystkie programy zostały zintegrowane z nowym narzędziem do projektowania interfejsów – Experience Design CC (na razie dostępny za darmo w wersji testowej dla OS X). Ponadto pozwalają na prezentowanie prac od razu w programie Adobe Portfolio, ułatwiają robienie zakupów w Adobe Stock i mają ulepszony panel biblioteki.