Nowy raport na temat dysków SSD. Które modele najbardziej awaryjne?
Firma Backblaze opublikowała nowy raport dotyczący awaryjności dysków SSD. Statystyki wyglądają naprawdę nieźle, ale na niektóre modele warto uważać.
10.03.2023 12:53
Raport Backblaze dotyczy SSD, które są używane jako dyski rozruchowe w serwerach usług chmurowych. Zastosowanie może wydawać się mało wymagające, ale tak nie jest. Nośniki pracują ze sporym obciążeniem, bo przy okazji odczytują i zapisują dzienniki zdarzeń oraz pliki tymczasowe.
Nowy raport dotyczy 2022 roku i obejmuje 2906 dysków - w większości to serwerowe modele 2,5 cala SATA o dosyć małej pojemności (głównie 250 GB i 500 GB). Można jednak przyjąć, że opublikowane statystyki są cennym źródłem wiedzy na temat awaryjności serwerowych SSD.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Większość modeli wskazuje bardzo mały współczynnik awaryjności (AFR - Annual Failure Rates). Warto jednak zwrócić uwagę na częściej stosowane konstrukcje. Bardzo dobrze wypadają serwerowe modele Dell DELLBOOS VD (Boot Optimized Storage Solution), które jak na razie nie uległy awarii. Pojedyncze przypadki uszkodzonych modeli pojawiły się w przypadku modeli Crucial MX500 250GB, Seagate SSD 250 GB, Seagate Barracuda 250 GB i Seagate Barracuda 120 250 GB.
Dyski SSD są mało awaryjne. Widać to w szerszej perspektywie, gdy spojrzymy na statystyki z 2020, 2021 i 2022 roku – przez trzy lata łącznie awarii uległo tylko 46 dysków na 2906 zamontowanych nośników. To nieporównywalnie lepszy wynik, niż w przypadku tradycyjnych dysków HDD (przy czym takie dyski służą do innych zastosowań w serwerach Backblaze, więc nie do końca można je ze sobą porównywać).
Paweł Maziarz, dziennikarz dobreprogramy.pl