Nowy smartfon działa wolno? To wina bloatware

W laptopach i smartfonach możemy znaleźć oprogramowanie preinstalowane przez producenta. Aplikacje bloatware nie tylko zajmują miejsce, ale mogą też generować problemy z wydajnością sprzętu, a także powodować zagrożenie.

Smartfon towarzyszy nam w każdej chwili. Telefon czasem warto odłożyć
Smartfon towarzyszy nam w każdej chwili. Telefon czasem warto odłożyć
Źródło zdjęć: © Pixabay

05.10.2024 09:18

Bloatware to preinstalowane narzędzia, umieszczane na komputerach czy telefonach. Użytkownik przeważnie nie ma wpływu na ich obecność – producenci instalują je dla własnych korzyści. Niektóre są nieszkodliwe, mowa tu na przykład o aplikacjach do sprawdzania prognozy pogody czy czytania informacji.

Instalowanie bloatware w smartfonach ma przede wszystkim wzmacniać markę producenta urządzenia czy oprogramowania. Jak jednak twierdzą specjaliści z firmy Fortinet, czasem zdarza się, że aplikacje bloatware mogą generować problemy.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Niechciane programy na telefonie i komputerze

Tego rodzaju oprogramowanie ma różne odsłony. Czasem są to wersje demonstracyjne programów, które zachęcają do wykupienia licencji na pełne wersje. Jeśli nie zdecydujemy się na wykupienie takiej licencji, program dalej pozostaje na urządzeniu i może działać w tle, co może spowalniać pracę urządzenia.

Większe zagrożenie stanowi podgrupa bloatware, czyli adware. Są to narzędzia, które służą do wyświetlania reklam z linkiem do strony, która umożliwia kupno danego produktu. Aplikacje takie utrudniają korzystanie z urządzenia, mogą śledzić zachowanie użytkowników i wysyłać informacje do reklamodawców.

- Kliknięcie w atrakcyjną dla danego użytkownika reklamę – przygotowaną i zaprezentowaną mu dzięki znajomości jego preferencji – może spowodować przejście do fałszywej witryny, która wygląda na legalną. Tam zaś zostanie on poproszony o wprowadzenie poufnych danych, które mogą być następnie przechwycone i wykorzystane lub odsprzedane – mówi Robert Dąbrowski, szef zespołu inżynierów Fortinet w Polsce.

Bloatware przeważnie nie przynosi znaczących korzyści użytkownikom. W wielu przypadkach tego typu aplikacje niepotrzebnie zajmują pamięć urządzenia, a nieaktualizowane mogą generować istotne zagrożenie w postaci luk bezpieczeństwa. Jeśli nie korzystamy z tego rodzaju oprogramowania, powinniśmy je usunąć, jeśli tylko jest to możliwe.

– Dla własnego bezpieczeństwa niepotrzebnych narzędzi typu bloatware należy jak najszybciej pozbywać się z posiadanych urządzeń. Nie tylko dlatego, że zajmują miejsce na dysku i spowalniają pracę urządzenia. Niektóre mogą same w sobie stanowić zagrożenie dla danych użytkownika. Ale nawet jeśli tak nie jest, tego typu aplikacje mogą być opracowane w nieprofesjonalny sposób, być niewystarczająco przetestowane, a przez to istnieje ryzyko pojawienia się luk w zabezpieczeniach komputera, które ułatwiają infekcję złośliwym oprogramowaniem, w tym ransomware – ostrzega Robert Dąbrowski.

Karol Kołtowski, dziennikarz dobreprogramy.pl

Programy

Zobacz więcej
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (25)