Numer 8080 i aplikacja w telefonie. Przydadzą się każdemu

Numer 8080 to kontakt do CERT Polska
Numer 8080 to kontakt do CERT Polska
Źródło zdjęć: © dobreprogramy | Oskar Ziomek
Oskar Ziomek

11.09.2024 13:47

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

BNP Paribas Polska apeluje do klientów, by korzystali z dwóch sposobów reagowania na zauważone podejrzane SMS-y lub strony internetowe. Zaleca pamiętać o przekazywaniu wiadomości na numer 8080 oraz używać aplikacji mObywatel. To uniwersalne zasady dla klientów dowolnych banków.

BNP Paribas Bank Polska opublikował krótkie nagranie, w którym zwraca uwagę na niebezpieczeństwa, na jakie można trafić przeglądając telefon. Mogą to być na przykład fałszywe sklepy internetowe lub strony, a także spreparowane wiadomości SMS. Zwykle wszystkie te formy ataków łączy jedno - komunikaty zachęcające do szybkiego podjęcia działań oraz załączone fałszywe linki (najczęściej skrócone), które prowadzą do spreparowanych stron, gdzie wyłudzane są na przykład dane logowania do banku.

BNP Paribas przypomina klientom, by na wszystkie podejrzane materiały tego rodzaju odpowiednio reagować. Zaleca pamiętać o numerze 8080 do zgłaszania wiadomości SMS zespołowi CERT Polska oraz aplikację mObywatel, za pośrednictwem której od niedawna można zgłaszać inne incydenty związane z cyberbezpieczeństwem.

Po zgłoszeniu podejrzanej treści do analizy, samemu nie należy klikać załączonego linku, by nie trafić na fałszywą stronę, gdzie oszuści mogą próbować wyłudzić od nas dane. Jeśli treść e-maila czy SMS-a budzi naszą ciekawość i zakładamy, że może być prawdziwa, wątpliwości najlepiej wyjaśnić po samodzielnym kontakcie na przykład z pracownikiem na infolinii banku.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Trzeba pamiętać, że cyberataki przybierają dziś różne formy. Stale jedną z najpopularniejszych jest phishing, który można spotkać w wiadomościach e-mail. Świeży przykład to próba podszycia się pod bank PKO BP i sugerowanie konieczności potwierdzenia przelewu przychodzącego. Użytkownik machinalnie realizujący polecenia może nieświadomie zainfekować komputer, a docelowo stracić pieniądze z konta.

Oskar Ziomek, redaktor prowadzący dobreprogramy.pl

Programy

Zobacz więcej
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (7)
Zobacz także