Oculus Rift – Facebook pokazuje nowe kontrolery i zapowiada autonomiczne gogle
Facebook zorganizował dziś konferencję prasową dotyczącą wirtualnej rzeczywistości w błękitnym wydaniu. Mark Zuckerberg nie tylko pokazał nowe kontrolery, ale także podzielił się ważnymi informacjami dotyczącymi przyszłości rozwijanych przez jego korporację urządzeń VR. A przyszłość jest jasna – Facebook inwestuje sporo, aby Oculus stał się samodzielny.
07.10.2016 12:29
Podczas konferencji nie opublikowano żadnych szczegółowych informacji dotyczących tego, kiedy gogle Oculus Rift będą w pełni autonomiczne, zasygnalizowano jedynie, że trwają nad tym intensywne prace. Nie to było jednak najważniejszym punktem dzisiejszej konferencji, a prezentacja nowych kontrolerów Touch.
Para bezprzewodowych kontrolerów będzie oczywiście naszpikowana czujnikami i nie chodzi tutaj tylko o ich pozycję w trzech wymiarach, ale także o samą dłoń. Można zakładać, ze Touch będą rozpoznawać najbliższe otoczenie, skanować gesty i przekazywać je do wirtualnej rzeczywistości, czego prezentację stanowi poniższy przykład z rozpoznaniem uniesionego kciuka, który nie miał bezpośredniego fizycznego kontaktu z samym kontrolerem.
Na przyciskach znajdą się gałka analogowa oraz dodatkowe przyciski, zaś sama konstrukcja determinuje to, że kontrolery będzie się poniekąd trzymało jak broń krótką. Projektanci umieścili nawet przycisk na miejscu, w którym występowałby spust. Nowe kontrolery trafią do sprzedaży 10 października w cenie niecałych 200 dolarów. Zakupić będzie można dodatkowy czujnik zewnętrzny w cenie 79 dolarów.
Oprócz kontrolerów zaprezentowano także oprogramowanie Oculus Avatar. Dzięki niemu użytkownicy Oculusa będą mogli utworzyć postać reprezentującą ich w wirtualnej rzeczywistości. Przyda się to szczególnie w usługach Oculus Parties i Rooms, które pozwolą na wspólne spędzanie czasu i rozmowę w VR osób, które w rzeczywistości są zupełnie gdzie indziej. Aby imersja była pełniejsza, 10 października trafią nowe słuchawki przeznaczone do gogli Rift.
Facebook podzielił się także nowymi informacjami dotyczących wymagań sprzętowych gogli Oculus Rift dla pecetów. Minimalna specyfikacja to odtąd procesor Intel i3-6100 lub AMD FX4350, karta NVIDIA GTX 960 i 8GB RAM-u oraz Windows 8. Udało się to uzyskać dzięki implementacji w Oculus API asynchronicznego zniekształcania przestrzeni (Asynchronous Spacewarp). Dotąd wykorzystywano asynchroniczne zniekształcanie czasu, dzięki czemu generowanie klatek, które i tak nie zostałyby wyświetlone w goglach było eliminowane.
W w przypadku zniekształcania przestrzeni mowa o możliwości uruchamiania na przykład na pececie gier w 45 klatkach na sekundę, które i tak będą na goglach wyświetlanie w 90 klatkach. Odbywać się ma to dzięki analizie porównawczej dwóch przewidywanych klatek występujących jedna po drugiej – jeżeli w generowanym obrazie nie zostaną odnalezione różnice, to sprzęt zostanie odciążony.