Odchudzamy Windows 10: jak usunąć zbędne systemowe aplikacje?

Z Windowsa 10 korzystają użytkownicy o różnych wymaganiach i to właśnie od ich potrzeb zależy rodzaj i liczba aplikacji, które na co dzień będą im przydatne. Jednemu wystarczy wbudowana w system aplikacja Zdjęcia do ich przeglądania, kto inny nigdy jej nie użyje, bo fotografie będzie chciał przeglądać w profesjonalnym Adobe Lightroom.

Odchudzamy Windows 10: jak usunąć zbędne systemowe aplikacje?
Oskar Ziomek

07.05.2018 | aktual.: 16.06.2018 16:25

Można się więc zacząć zastanawiać, czy systemowe aplikacje – skoro nie wszystkie wykorzystywane – można odinstalować. W końcu zajmują niewielką ilość miejsca na dysku i być może niepotrzebnie zaśmiecają listę aplikacji, w których możemy uruchomić plik danego typu. Okazuje się, że w Windowsie 10 nie jest to tak oczywiste, jak byśmy sobie tego życzyli. Skorzystać trzeba z zewnętrznego oprogramowania lub sięgnąć po tekstowe polecenia i PowerShell.

Niektóre programy można „po prostu” usunąć

Na wstępie trzeba jednak dodać, iż istnieją nieliczne wyjątki od opisanej wyżej reguły. Niektóre domyślnie zainstalowane aplikacje uniwersalne można z Windowsa tak po prostu usunąć klikając opcję Odinstaluj w menu kontekstowym, które wyświetli się po kliknięciu prawym przyciskiem myszy na skrócie do wybranej aplikacji.

Obraz

W ten sposób usuniemy między innymi Pogodę czy zestaw pasjansów, ale niestety nie ruszymy większości typowych aplikacji do obsługi multimediów takich jak Muzyka Groove czy Zdjęcia. W tym celu skorzystać będzie trzeba z jednej z metod poniżej.

Jeśli kiedyś zajdzie potrzeba ponownego skorzystania z którejś z usuniętych aplikacji, wystarczy ponownie pobrać ją ze Sklepu Windowsa 10, wpisując w wyszukiwarce nazwę wybranego programu.

Z innymi można poradzić sobie aplikacją

Jak zasygnalizowano na wstępie, nie wszystkie aplikacje uniwersalne, które domyślnie zainstalowane są w Windowsie 10, da się usunąć klikając w przycisk Odinstaluj. Z tymi, które tego nie umożliwiają, łatwo można poradzić sobie stosując dodatkową aplikację, na przykład CleanMyPC. To program, który obok optymalizacji rejestru czy usuwania zbędnych z komputera plików, oferuje właśnie odinstalowywanie programów, w tym aplikacji uniwersalnych ze Sklepu Windowsa 10.

Obraz

Aby usunąć wybrany program, należy kliknąć w zakładkę Dezinstalator Wieloprogramowy i zaczekać na załadowanie listy zainstalowanych w komputerze programów. Teraz wystarczy już tylko wybrać dowolną aplikację do usunięcia (na przykład OneDrive czy Muzyka Groove), a następnie kliknąć przycisk Odinstaluj w dolnej części interfejsu.

Obraz

Całą operację trzeba będzie jeszcze potwierdzić w okienku, które wyświetla przy okazji postęp działań. Po odinstalowaniu aplikacji zaproponowane zostanie również usuwanie zgromadzonych przez nią danych. W zależności od potrzeb skorzystać można również i z tej możliwości.

Wszystko można także załatwić przez PowerShell

Jeśli niestraszny nam interfejs tekstowy, to samo osiągnąć można uruchamiając PowerShella w trybie administratora i z wykorzystaniem dość prostych poleceń. Aplikację znaleźć można wśród programów lub przy pomocy wyszukiwarki na pasku zadań. Tryb administratora uruchomić można z poziomu menu kontekstowego wyświetlanego po kliknięciu nazwy programu prawym przyciskiem myszy.

Obraz

Zacząć należy od wyświetlenia listy aplikacji zainstalowanych w komputerze. W tym celu skorzystać trzeba z polecenia:

Get-AppxPackage -AllUsersEkran zapełni się informacjami o wszystkich programach. To długa lista, bo dla każdej z aplikacji wyświetlanych jest kilka wierszy danych. To, co będzie najbardziej interesujące, to pole Nazwa.

Komplet danych pojedynczej aplikacji wraz z nazwą.
Komplet danych pojedynczej aplikacji wraz z nazwą.

Odczytana nazwa programu pozwoli go usunąć z systemu. Warto zwrócić uwagę, że wyświetlana tu nazwa niekoniecznie musi wprost odpowiadać nazwie aplikacji z jaką na co dzień spotkać się można w systemie. Na powyższym przykładzie ZuneVideo to w rzeczywistości program Filmy i telewizja. Nazwy większości są jednak intuicyjne. Polecenie, które usuwa wybraną aplikację przybiera następującą formę:

Get-AppxPackage -AllUsers -Name NAZWA_PROGRAMU | Remove-AppxPackageRzecz jasna każdorazowo podać należy właściwą nazwę programu, tę odczytaną z PowerShella w poprzednim kroku. Dla domyślnych aplikacji w Windowsie 10 polecenie usuwania przyjmie więc następujące formy:

Alarmy i zegar

Get-AppxPackage -AllUsers -Name Microsoft.WindowsAlarms | Remove-AppxPackageAparatGet-AppxPackage -AllUsers -Name Microsoft.WindowsCamera | Remove-AppxPackageFilmy i telewizjaGet-AppxPackage -AllUsers -Name Microsoft.ZuneVideo | Remove-AppxPackageGra Microsoft Solitaire CollectionGet-AppxPackage -AllUsers -Name Microsoft.MicrosoftSolitaireCollection | Remove-AppxPackageMapyGet-AppxPackage -AllUsers -Name Microsoft.WindowsMaps | Remove-AppxPackageMuzyka GrooveGet-AppxPackage -AllUsers -Name Microsoft.ZuneMusic | Remove-AppxPackageOneNoteGet-AppxPackage -AllUsers -Name Microsoft.Office.OneNote | Remove-AppxPackagePogodaGet-AppxPackage -AllUsers -Name Microsoft.BingWeather | Remove-AppxPackageSamouczekGet-AppxPackage -AllUsers -Name Microsoft.Getstarted | Remove-AppxPackageSkypeGet-AppxPackage -AllUsers -Name Microsoft.SkypeApp | Remove-AppxPackageSportGet-AppxPackage -AllUsers -Name Microsoft.BingSports | Remove-AppxPackageWiadomościGet-AppxPackage -AllUsers -Name Microsoft.BingNews | Remove-AppxPackageXboxGet-AppxPackage -AllUsers -Name Microsoft.XboxApp | Remove-AppxPackageZdjęciaGet-AppxPackage -AllUsers -Name Microsoft.Windows.Photos | Remove-AppxPackage

Programy

Zobacz więcej
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (144)