Odpocznij też od ekranów. Cyfrowy detoks w długi weekend

Czy korzystanie ze smartfona przed snem jest szkodliwe?
Czy korzystanie ze smartfona przed snem jest szkodliwe?
Źródło zdjęć: © Adobe Stock | Syda Productions

16.08.2024 10:12

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Przedłużony weekend to dobra okazja do wypoczynku. Jeśli jednak chcemy faktycznie odpocząć, powinniśmy zadbać też o ograniczenie czasu spędzanego przed ekranem.

Wypoczynek przynosi korzyści. Nawet krótki urlop pozwala na usunięcie negatywnych skutków przepracowania. Długi weekend to dobry moment na to, żeby "naładować akumulatory".

- Oprócz 20 lub 26 dni urlopowych, które przysługują pracownikom z mocy ustawy, mamy w Polsce jeszcze dodatkowo 13 dni wolnych jako święta państwowe. Te dni można wykorzystać na tzw. przedłużony weekend. Nawet krótki, kilkudniowy urlop, może pomóc w redukcji stresu związanego z pracą - zauważa Alicja Kotłowska z Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu SWPS w Warszawie w rozmowie z PAP.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

- Odpoczynek powinien być częsty i regularny, i nie musi być długi, aby redukować wpływ psychospołecznych ryzyk w pracy, takich jak wypalenie zawodowe, praca w toksycznym środowisku, mobbing, praca w nadgodzinach. Urlopy to profilaktyka zdrowotna, która powinna być ważna zarówno dla pracownika, jak i dla pracodawcy - dodaje.

Urlop ma służyć regeneracji

Kotłowska podkreśla, że urlopy są nazywane wypoczynkowymi z konkretnego powodu. Powinny one służyć regeneracji - zarówno fizycznej, jak i psychicznej - która sprawia, że po urlopie wracamy do pracy wypoczęci i gotowi do dalszej pracy.

Duża ilość bodźców może utrudniać wypoczynek. A przecież właśnie to oferują nam media społecznościowe. W rozmowie z PAP Kotłowska pochyliła się nad wskazaniami zrealizowania tzw. "cyfrowego detoksu".

Cyfrowy detoks

Z badań, które przytoczyła Kotłowska, wynika, że dwie trzecie Polaków planuje aktywny wypoczynek – sporty, spacery, zwiedzanie - pozostała część jednak wybiera bierny odpoczynek, zakładający spędzenie czasu wolnego w domu.

- Jeśli nie podejdziemy świadomie do odpoczynku od pracy i nie skupimy się na aktywności, redukcji stresu, zdrowym odżywianiu i dbaniu o swój dobrostan, to ani przedłużony weekend, ani nawet cały tydzień nas nie zrelaksuje. Podczas urlopu niektórzy są tak zmęczeni, że siadają na kanapie, oglądają Netfliksa lub przeglądają media społecznościowe i niezdrowo się odżywiają. Tymczasem zwykły spacer po lesie czy parku, spotkanie w miłym towarzystwie czy sport może znacząco poprawić nasz dobrostan - wskazała. "Skuteczny odpoczynek nie musi być drogi" - dodała.

- Korzystanie ze smartfonów powinniśmy ograniczyć do minimum, tak aby odpocząć od stałego przypływu nowych informacji - wskazała Kotłowska.

Krótkie, ale częstsze urlopy

Jak zauważa Alicja Kotłowska, "nie da się odpocząć na zapas". Dlatego lepie planować krótsze, ale częstsze urlopy. Mamy różne podejście do urlopu. Jeden woli leżeć na leżaku, inny preferuje sport lub spotkania towarzyskie. W rozmowie z PAP Kotłowska podkreśla, że należy planować takie aktywności, które pozwalają wypocząć, tymczasem 5 proc. Polaków w czasie urlopu planuje remonty, a blisko połowa odbiera wiadomości z pracy.

Podkreśliła też, że bardzo ważnym elementem naszego zdrowia, nie tylko fizycznego, ale i psychicznego jest sen. Zaburzenia snu według Światowej Organizacji Zdrowia to globalny problemem, ponieważ w cyfrowym świecie jesteśmy narażeni na cyfrowe bodźce 24/7, co utrudnia relaks niezbędny dla higieny snu. Warto zatem ograniczać korzystanie ze smartfonów i komputerów nie tylko na urlopie, ale też na co dzień.

Karol Kołtowski, dziennikarz dobreprogramy.pl

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (22)
Zobacz także