Odszedł jeden z głównych inżynierów Apple. Zarządzał projektami czipów od A7 do A12X
Gerard Williams III, człowiek odpowiedzialny za zarządzanie projektami wszystkich 64-bitowych czipów Apple'a, od A7 do A12X, złożył wypowiedzenie. Zrezygnował tym samym z pełnionej dotąd funkcji starszego dyrektora ds. architektury platform – donosi CNET.
31.03.2019 12:00
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Wprawdzie Williams nigdy nie pojawiał się na pierwszych stronach gazet, ale nie zmienia to faktu, że dysponuje ogromnym dorobkiem w dziedzinie układów ARM. Jeszcze zanim przeniósł się do Cupertino, stanął na czele zespołu opracowującego mikroarchitekturę Cortex-A8, czyli pierwszy superskalarny procesor mobilny. Gdy ten w 2009 r. trafił do iPhone'a 3GS, Apple bezpośrednio zainteresowało się usługami inżyniera.
W ciągu ostatnich lat nazwisko Williamsa ponad 60 razy pojawiało się w kluczowych dla Apple'a patentach. To właśnie on podpisał się pod koncepcją klastrowej budowy A10 Fusion (iPhone 7) czy heterogenicznymi rdzeniami A11 Bionic (iPhone 8 / X). Opracował także m.in. liczne rozwiązania w zakresie pamięci, czy to operacyjnej czy podręcznej, i gospodarki energetycznej.
Nawet zaczął z wysokiego C, gdyż debiutanckim projektem Williamsa był A7 (iPhone 5s). Pierwszy w historii procesor ARM z możliwością wykonywania 64-bitowych rozkazów.
Kolejny głośny transfer do Intela?
Rezygnacja Williamsa jest dla Apple'a sporą stratą. Tym bardziej, że on sam pracował niejako za dwóch. Po odejściu Manu Gulatiego do Google'a w 2017 r., firma z Cupertino połączyła stanowisko starszego dyrektora ds. architektury platform, pełnione wcześniej przez Gulatiego, ze stanowiskiem szefa projektu kolejnych czipów. Teraz mówi się, że obydwie te role otrzyma Johny Srouji, obecnie starszy wiceprezes w dziale technologii sprzętowych. Srouji pracował wcześniej nad A4.
Osobną kwestię stanowi to, gdzie zamierza się udać Williams. Sam zainteresowany milczy, ale media mówią wprost. Intel. Ostatnio w Santa Clara nie szczędzą grosza na personel. Zwerbowany w lipcu 2018 r. Jim Keller co prawda przyszedł do Intela jako ekspracownik AMD, współtwórca takich układów jak Athlon 64 czy Ryzen, ale w międzyczasie zahaczył też m.in. o Apple'a, gdzie osobiście poznał Williamsa. Bardzo możliwe, że zechciał mieć doświadczonego kolegę w zespole.