Okradali ludzi na BLIKA. Policja zatrzymała oszustów
Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości ma się czym chwalić. Funkcjonariusze z Olsztyna zatrzymali 5 osób podejrzanych o udział w zorganizowanej grupie przestępczej, pranie pieniędzy oraz liczne oszustwa internetowe. Szacuje się, że ofiarami sprawców padło ponad 50 osób, a straty mogą wynosić kilkadziesiąt tysięcy złotych.
14.02.2024 19:38
Oszustwa internetowe to ogromny problem, który w ostatnim czasie mocno się nasilił. Nie jesteśmy jednak bezsilni w takich przypadkach. Policja tropi przestępców i może pochwalić się sukcesami.
Funkcjonariusze Wydziału w Olsztynie Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości przy wsparciu funkcjonariuszy Wydziału do walki z Przestępczością Gospodarczą KMP w Olsztynie zatrzymali podejrzanych o udział w licznych przestępstwach internetowych.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Policja zatrzymała oszustów internetowych
W ręce funkcjonariuszy wpadło 5 osób, którym przypisuje się udział w zorganizowanej grupie przestępczej, pranie pieniędzy oraz liczne oszustwa internetowe. Ofiarą oszustów miało paść ponad 50 osób.
Policja podaje, że "zatrzymani, przełamując elektroniczne zabezpieczenia, przejmowali konta profili społecznościowych należących do innych osób. Następnie nawiązywali korespondencję ze znajomymi osób, których konta zostały przejęte o przesłanie kodu do szybkich płatności internetowych. Po otrzymaniu kodów wypłacali pieniądze z bankomatów w różnych miastach województwa warmińsko – mazurskiego."
Zatrzymanym przedstawiono zarzuty dotyczące kierowania i udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, prania pieniędzy pochodzących z dokonywanych przestępstw, uzyskiwania nieuprawnionego dostępu do profili na portalach społecznościowych. Śledczy zarzucają także tzw. oszustwa na BLIKA – chodzi o przesyłanie wiadomości z prośbą o wygenerowanie i przesłanie kodów do szybkich płatności internetowych, które następnie były wykorzystywane do wypłaty pieniędzy z bankomatów.
Zatrzymani mają na koncie także sprzedaż podrabianych towarów - ubrań znanych marek, ale też sprzętu RTV. Aby się uwiarygodnić, podejrzani podrabiali umowy, które potwierdzały, iż sprzedawany towar jest oryginalny i został nabyty w sklepach firmowych.
Przeszukanie ujawniło dowody
Podczas przeprowadzanych czynności operacyjnych, funkcjonariusze zabezpieczyli szereg sprzętów elektronicznych. Wśród nich znalazły się telefony komórkowe, komputery, a także różnego rodzaju cyfrowe nośniki danych. W trakcie przeszukań, funkcjonariusze zabezpieczyli także kryptowaluty. Podejrzewa się, że była ona kupowana za środki pochodzące z czynów zabronionych.
Interesujesz się nowymi technologiami? Weź udział w badaniu WP.
Paweł Maziarz, dziennikarz dobreprogramy.pl