OneNote dla Androida pozwala pisać odręcznie, dla Windows drukować notatki
Właśnie zostały udostępnione nowe wersje OneNote dla systemów Windows i Android. Z aktualizacji ucieszą się przede wszystkim użytkownicy tabletów z Androidem, gdyż wersja dla tego systemu została wyposażona w formatowanie notatek specjalnie dla większych ekranów oraz możliwość pisania odręcznego bądź rysowania.
Pisanie i rysowanie odręczne dla wielu osób wciąż jest bardziej naturalne, niż korzystanie z klawiatury ekranowej. jest bardzo ważne w procesie uczenia się i podczas „burzy mózgów”, nie należy więc przechodzić obojętnie obok oprogramowania z takimi możliwościami. Możliwość rysowania i pisania odręcznego została poprawiona w programie w wersji dla Windows 8 i trafiła do wersji na urządzenia z Androidem.
Jeśli tablet jest wyposażony w rysik, jak urządzenia z rodziny GALAXY Note, wyjęcie rysika od razu uruchomi możliwość rysowania, a palcem będzie można przesuwać stronę notatnika. Na zwykłych tabletach, po ręcznej aktywacji narzędzi rysowania, pisanie odbywa się jednym palcem, przesuwanie strony zaś dwoma. Do dyspozycji użytkowników są dwa transparentne markery do zakreślania, pisaki w czterech kolorach oraz gumka. Rysować można po różnych elementach notatki. Odręcznie narysowane elementy zostaną zsynchronizowane i jeśli notatka zostanie otwarta w wersji OneNote, która rysowania nie obsługuje (na przykład na OS X), będzie można je zaznaczać i edytować jak zwykłe obiekty.
W trybie tabletowym OneNote dla Androida pojawiły się także nowe opcje formatowania tekstu. W aplikacji uruchomionej na urządzeniu z większym ekranem można korzystać z narzędzi zmiany kroju czcionki i rozmiaru tekstu, a także dostosować wyrównanie tekstu i skorzystać ze znaczników. Interfejs aplikacji został przystosowany do większych ekranów i pozwala jednym spojrzeniem objąć całą listę notatników na bocznej belce. Wszystkie narzędzia zostały zaś ułożone na przystosowanej do obsługi dotykiem, prostej wstążce.
Aplikację można pobrać z naszej bazy programów.
Ciekawe zmiany, kierowane przede wszystkim do uczących się, zostały wprowadzone w wersji Modern programu, dostępnej w Windows Store. Na prośbę licznych użytkowników, głównie studentów, do aplikacji wprowadzona została obsługa drukarki, dzięki czemu można łatwo wydrukować swoje notatki. Można to zrobić na kilka sposobów – przesuwając palec od prawej krawędzi ekranu i przywołując Urządzenia, skąd można wybrać drukarkę lub klikając prawym przyciskiem myszy na podglądzie strony. Zadziała także znany dobrze skrót Ctrl+P.
Podobnie jak na kilku innych platformach, na Windows w trybie Modern możliwe jest także wstawianie plików jako załączniki do notatek. Szczególnym przypadkiem jest umieszczanie w notatkach plików PDF jako „wydruki”, które będą widoczne w całej okazałości i umożliwią zamieszczanie adnotacji w odpowiednich miejscach.
Na koniec należy zaznaczyć, że do narzędzi rysowania dołączony został niezbędny w procesie edukacyjnym żółty zakreślacz. Znajdziemy go w tym samym panelu, co pisaki i gumkę. Skorzystać z niego można przeciągając palcami po tekście bądź korzystając z rysika, jeśli był dołączony do tabletu z Windows.
Ostatnie aktualizacje OneNote na systemu Windows, Android, iOS i OS X tylko utwierdzają nas w przekonaniu, że Windows Phone liczy się coraz mniej. OneNote, który znajdziemy na mobilnych okienkach, jest najuboższy ze wszystkich aplikacji i nie zanosi się na rychłe zmiany.