openSUSE 13.2: „zielony powiew wolności” z Dockerem i nowoczesnymi systemami plików

Spośród linuksowych dystrybucji dla komputerów osobistych oddawna wiodącą rolę odgrywają Ubuntu i jego pochodne, ale to nieznaczy, że desktopowy Linux skazany jest wyłącznie na kaprysyCanonicala. Deweloperzy openSUSE dali właśnie zielone światło dlawolności, wydając stabilną wersję 13.2 swojego systemu, mającegow założeniu być doskonałym wyważeniem innowacyjności istabilności. Czy im się to udało – tego jeszcze nie wiemy, testytrwają, ale na pewno pierwsze wrażenia są bardzo pozytywne.

openSUSE 13.2: „zielony powiew wolności” z Dockerem i nowoczesnymi systemami plików

Oznaczona nazwą kodową „Harlequin” dystrybucja przynosisporo interesujących zmian, choć nie ma co ukrywać – to nie jestsystem dla ludzi, którzy nie mają o Linuksie zielonego pojęcia.Innymi słowy rzecz ujmując, openSUSE 13.2 jest dla ludzi, którzywiedzą, co może dać im Linux. Pozostali raczej nie doceniątkwiącego w nim potencjału.

Na początku zobaczymy mocno odświeżony instalator, znaczniewygodniejszy w obsłudze, potrafiący wreszcie włączyć w trakciepracy sieć bezprzewodową – i nie potrzebujący już restartówjak wcześniej. Po zakończeniu instalacji (podczas której większośćdomyślnych ustawień praktycznie nie wymaga zmiana) dostajemy odrazu gotowy do pracy pulpit.

Obraz

Jeśli chodzi o pulpity, to tradycyjnie wybór jest duży.Podstawowym środowiskiem pracy jest stabilneKDE 4.14 (z najnowszą, wciąż eksperymentalną Plasmą5 w oficjalnych repozytoriach). Dopracowanie interfejsuużytkownika jest na najwyższym poziomie. Domyślnie dostajemy jakoprzeglądarkę Firefoksa 33 i Konquerora 4.14, jako klienta pocztyKMaila, jako pakiet biurowy LibreOffice 4.3.2, jako menedżer zdjęćDigikam 4.3, jako odtwarzacz muzyki Amarok 2.8, i jako odtwarzaczwideo Kaffeine 1.2.2. Deweloperzy podkreślają, że backendkomunikacyjny Telepathy obsługuje teraz szyfrowane czaty OTR, zaśaplikacje multimedialne wykorzystują wersję 1.0 Gstreamera, dziękiczemu zmniejszono liczbę ich zależności.

Obraz

Użytkownicy, którzy nie przepadają za KDE, mogą oczywiściewskazać podczas instalacji alternatywy. Przede wszystkim nowe GNOME3.14, ale openSUSE wspiera też Mate 1.8, Xfce 4.10, LXDE 0.5.5 iEnlightement 19. Jeśli chodzi o GNOME, to warto tu wskazać naulepszone wsparcie dla wyświetlaczy o wysokiej rozdzielczości iinterfejsów wielodotykowych oraz integrację systemu zarządzaniapakietami openSUSE ze „sklepem” GNOME Software. Pozostałeśrodowiska zostały dopracowane tak, by jak najlepiej współpracowaćz pozostałymi komponentami systemu.

Skoro już mowa o komponentach systemu, to domyślnym jądrem jesttu Linux 3.16, z rozszerzeniami bezpieczeństwa AppArmor w wersji2.9. Menedżerem startu jest systemd 210, a podstawowym serweremgrafiki Xorg 1.16.1. Najbardziej jednak interesująca jest tu kwestiasystemu plików. Nie ma tu domyślnie wysłużonego EXT4. Deweloperzydomyślnie wybrali dla systemu (/) Btrfs, zaś dla /home – XFS.Towarzyszy temu narzędzie Snapper,pozwalające na szybkie tworzenie migawek systemu i odzyskiwanie go wrazie problemów oraz dracut,pozwalający odczuwalnie przyspieszyć uruchamianie nowego openSUSE.Ciekawie wygląda nowy framework do konfiguracji sieci o nazwieWicked, którerozwiązuje wiele dotychczasowych linuksowych bolączek w tejkwestii.

Narzędzie administracyjne YaST, po przepisaniu w języku Ruby wwersji 13.1, doczekało się dalszych usprawnień, przede wszystkimdalszej integracji z systemd oraz przyspieszenia pracy. Łatwo terazteż tworzyć profile do automatycznej konfiguracji innychinstalacji. Zaawansowani użytkownicy docenią też pojawienie się wopenSUSE słynnego Dockera, wprowadzającego do Linuksa zaawansowanemechanizmy konteneryzacji. Jednocześnie w repozytorium Dockerazadebiutowały obrazy openSUSE 13.2. Ma to uczynić z tej dystrybucjiświetną bazę do przygotowywania gotowych kontenerów zaplikacjami. Jeśli konteneryzacja nie wystarczy (chcemy np.uruchamiać Windows), to pod ręką jest QEMU 2.1 oraz VirtualBox4.3.

Programiści mogą spodziewać się kompletu narzędzi, na czele znowym KDevelop 4.7, z wtyczkami do Pythona i PHP, oraz QtCreatora wwersjach dla bibliotek Qt4 i Qt5. Mamy też oczywiściewspółistniejące z bibliotekami KDE 4 nowe biblioteki KDEFrameworks 5, pozwalając na programowanie aplikacji dla nowej wersjiśrodowiska w stabilnym środowisku KDE 4. Ułatwiono zarządzaniepakietami Rubiego, mamy tu też najnowsze wersje Pythona 2 i 3, PHP iPerla.

Obraz

openSUSE 13.2 powinno być wspierane przez co najmniej 18 miesięcyod dzisiaj. Nie wiadomo jeszcze, czy zostanie objęte programemEvergreen (odpowiednik LTS w Ubuntu). Obraz instalacyjny systemu wwersjach dla 64- i 32-bitowych procesorów x86 znajdziecie na stroniedystrybucji, zostały też przygotowane wersje dla procesorówARM.

Programy

Zobacz więcej

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (66)