Opera powraca na Linuksa! Wersja deweloperska dostępna do pobrania

Od momentu wydania Opery w wersji WebKitowej minął już niemal rok. Od tego czasu mogli się nią cieszyć wyłącznie użytkownicy systemów Windows oraz OS X. Użytkownicy Linuksa musieli się zadowolić wydaniem 12.15.1860-2, czyli niemal rocznym produktem. Projekt nie został jednak całkowicie opuszczony, a pierwsze wzmianki o (Chr)operze można było przeczytać w maju. Okazały się one prawdziwe, bo Opera wraca na Linuksa wraz z wersją 24.

Opera powraca na Linuksa! Wersja deweloperska dostępna do pobrania
Tomek Kondrat

Opera została stworzona od podstaw i oparta o nowy silnik Blink, który jest forkiem WebKita od rewizji 147503. Deweloperzy stojący za rozwojem przeglądarki postarali się, aby wszystkie funkcje znane z bardziej popularnych systemów operacyjnych trafiły również do dystrybucji linuksowych. Product Manager odpowiedzialny za produkty Opera Sofrware – Zhenis Beisekov – tłumaczy, że opóźnienie w wydaniu spowodowane było chęcią przebudowania przeglądarki tak, aby funkcje znane z Windowsa i OS X, trafiły od razu na Ubuntu, Archa lub inne dystrybucje Linuksa.

  • Slider item
  • Slider item
[1/2]

Użytkownicy będą mogli korzystać z dobrodziejstw zaprezentowanych w najnowszych wersjach. Są to m.in. funkcje Schowek i Odkrywaj. Schowek umożliwia tworzenie podglądu zapisanych stron w jednym miejscu. Takie rozwiązanie pozwala na łatwe porównywanie różnych ofert. Odkrywaj jest natomiast nowoczesnym czytnikiem kanałów RSS, a zebrane artykuły podzielone na różne kategorie tematyczne.[img=26][join][img=21]Bezproblemowo działają także rozszerzenia przygotowane dla najnowszej Opery (np. PDF Viewer lub Adblock Plus). Wydanie 24.0.1537.0 jest pierwszym wydaniem „nowej Opery” na Linuksa, więc może zawierać sporo błędów, które zapewne niebawem zostaną usunięte.

Produkty Opery są używane przez ponad 350 milionów użytkowników na świecie. Dużą popularnością cieszy się wersja na systemy mobilne, a to dzięki kompresji danych, którą stosuje norweska firma. Funkcja dostępna jest również w wydaniach desktopowych pod nazwą Opera Turbo.

Aby przetestować najnowsze wydanie na dystrybucji Linuksa wykorzystującej pakiety DEB, wystarczy pobrać plik z kanału deweloperskiego Opery. W celu instalacji pobranego pliku należy jako root wpisać w terminalu następującą komendę:

dpkg -i opera-developer_24.0.1537.0_amd64.deb

Użytkownicy Archa mogą skorzystać z przygotowanej paczki dostępnej w AUR. Z kanału deweloperskiego pobrać można również testowe wersje Opery na Windows oraz OS X.

Programy

Zobacz więcej
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (40)