Operator Chmury Krajowej i Google Cloud rozpoczęły współpracę strategiczną

Operator Chmury Krajowej ma nowego partnera strategicznego. W pracach przy platformie będzie pomagać Google Cloud.

Operator Chmury Krajowej ma nowego partnera strategicznego: Google Cloud
Operator Chmury Krajowej ma nowego partnera strategicznego: Google Cloud

27.09.2019 | aktual.: 29.09.2019 20:38

Czym jest Chmura Krajowa?

Chmura Krajowa to kluczowy element rozwoju rynku usług chmurowych w Polsce. Dzięki niej nie będzie przekazywania danych w ręce zagranicznych firm, działania będą odbywać się zgodnie z polskim prawem, a usługi będą tanie. Spółka Operator Chmury Krajowej została powołana do życia w październiku 2018 roku, jej współwłaścicielami są PKO BP i Polski Fundusz Rozwoju.

W kwietniu chmura została uruchomiona. Na Mazowszu powstały trzy niezależne serwerownie na jej potrzeby. Obsługują je Exatel i Krajowa Izba Rozliczeniowa. Dzięki temu ceny usług będą konkurencyjne. Pierwszym klientem został PKO BP. Bank wykorzystuje moc obliczeniową Chmury Krajowej do testowania swoich aplikacji.

Google Cloud i inni partnerzy

Google Cloud jest najnowszym, ale niejedynym partnerem spółki Operator Chmury Krajowej. Przy wdrażaniu nowych usług pomagają także Asseco Data Systems, Accenture i DXC Technology. W przenoszeniu zasobów klientów do chmury pomagać będą Asseco Poland i Sygnity.

Celem uruchomienia Chmury Krajowej jest cyfryzacja polskiego biznesu i administracji. Rynek usług chmurowych w kraju będzie rósł w najbliższych latach. Obecnie tylko 10 proc. przedsiębiorców korzysta z dobrodziejstw chmury, podczas gdy w rozwiniętych krajach Europy jest to nawet 50 proc. Polska Chmura Krajowa będzie stymulować ten wzrost zarówno w sektorze prywatnym, jak i publicznym. Ministerstwo Cyfryzacji

Tak upadają marzenia

Chmura Krajowa pokazuje, jak ważne w dzisiejszych czasach jest fizyczne położenie centrów danych. Nie pytamy już, czy mają być w rękach państwa, czy prywatnych przedsiębiorców (tu kontrolę mają spółki Skarbu Państwa i administracja publiczna). Teraz interesuje nas, czy dane będą przechowywane zgodnie z RODO i czy inne państwa będą miały do nich dostęp. To kluczowe w czasach powszechnego cyberszpiegostwa.

Uruchomienie Chmury Krajowej daje też jasny sygnał, że możemy porzucić marzenia o internecie jako medium transgranicznym i otwartym dla wszystkich. Do tego wspaniałego, w założeniach wolnego medium zostały przeniesione granice geograficzne, interesy państwowe i działania wywiadowcze.

Programy

Zobacz więcej
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (23)