Oprogramowanie na Windowsa ruszy na smartfonach z Windowsem 10 – nie trzeba tu czipów Intela
Oprogramowania na mobilne Windows jest tyle, co kot napłakał –dziś liczące się apki pisane są tylko na Androida i iOS-a iraczej się to długo nie zmieni. Czy kupilibyście jednaksmartfona z mobilnym Windowsem, gdyby była możliwość uruchamianiana nim aplikacji z desktopowego Windowsa, i to tych prawdziwychaplikacji win32, a nie tych nowomodnych programików dla UniversalWindows Platform? Uwaga, wcale nie chodzi tu o mityczne smartfony zprocesorami Intela.
Wygląda na to, że ktoś w Microsofcie natknął się na QEMU,zapewniający sprzętową wirtualizację hiperwizor typu 2, którypotrafi emulować procesory innych architektur poprzez dynamicznąbinarną translację list rozkazów. Słynna blogerka Mary Jo Foleydonosi, że analogiczny mechanizm ma trafić do mobilnego Windowsa 10(kompilowanego przecież na architekturę ARM), wraz z wydaniemRedstone 3, planowanym na jesień przyszłego roku.
Opracowany przez Microsoft emulator CPU najwyraźniej czerpie zdoświadczeń zyskanych przy tworzeniu emulatora x86 WOW64(Windows on Windows 64), który pozwala na płynne uruchamianie32-bitowych aplikacji w 64-bitowym środowisku. Docelową platformąmiałby być najprawdopodobniej procesor Snapdragon 830, któryzapewnić ma niezbędne sprzętowe wsparcie dla wirtualizacji – iktóry napędzać miałby te przyszłościowe smartfony Surface.
Swoje spekulacje dotyczące takiej technologii snuje na Twitterzesłynny haker WalkingCat (@h0x0d), który znalazł w najnowszympakiecie deweloperskim Windowsa odniesienia do czegoś, co nosi nazwęCHPE. Spekuluje, że może to być akronim od „Compound Hybrid PE”(PE – Portable Executable, domyślny format plików wykonywalnychkernela NT). Czyżby miał to być hybrydowy format, zawierającypliki wykonywalne x86-64 i arm64?
Mary Jo Foley twierdzi jednak, że C w tej nazwie to skrót odCobalt, nazwy powiązanej z kupionym przez Microsoft studiem Mojang(podobnie jak Redstone), sugeruje też, że HP jest odHewlett-Packarda, a E od Emulatora. W to HP trudno uwierzyć, aleargumenty pani Foley trudno zbyć – HP produkuje obecnie biznesowysmartfon Elite x3, który poprzez usługi wirtualizacji desktopu dajedostęp do pożądanej przez klientów kompatybilności zoprogramowaniem Windows/x86. Takie usługi wirtualizacji są raczejjednak niespotykane poza dużymi organizacjami. Posiadając natywnąwarstwę emulacji, biznesowe smartfony z Windowsem mogłybyzainteresować też mniejsze przedsiębiorstwa.
Ani Microsoft, ani HP nie zajęły żadnego oficjalnego stanowiskawzględem tych doniesień.