Ostatnie dni na rozliczenie PIT. Pomoże aplikacja mObywatel i Profil Zaufany

To już ostatnie dni, kiedy możemy złożyć PIT za rok 2020. Ci, którzy do tej pory nie rozliczyli zeznania podatkowego, mają czas do 30 kwietnia 2021 roku. Na szczęście w tym roku rozliczenie będzie łatwiejsze, dzięki usługom cyfrowym.

Rozliczenie PIT
Rozliczenie PIT
Źródło zdjęć: © Adobe Stock

27.04.2021 09:46

Możliwość rozliczenia zeznania podatkowego online zyskuje na coraz większej popularności. Na początku kwietnia Ministerstwo Finansów pochwaliło się, że z usługi Twój e-PIT skorzystało ponad 4 mln podatników

Biorąc pod uwagę trwającą pandemię, ta liczba wcale nie dziwi. Jeżeli jeszcze nie złożyliście zeznania PIT, to macie czas na to do końca bieżącego miesiąca. W związku z tym należy pamiętać, że usługa Twój e-PIT dostępna jest w tym roku jedynie poprzez nowo uruchomią platformę e-Urząd Skarbowy, która wystartowała 1 lutego br.

Usługa Twój e-PIT pozwala na wypełnienie oraz złożenie zeznania rocznego PIT-37 i PIT-38. Dla osób prowadzących działalność gospodarczą dostępne są również formularze PIT-28 i PIT-36, ale termin ich składania minął 1 marca br. 

Co ważne, Krajowa Administracja Skarbowa automatycznie akceptuje zeznania PIT-37 i PIT-38, które są przygotowane w usłudze Twój e-PIT. To oznacza, że nawet jeśli nic nie zrobicie, to wasze zeznanie podatkowe zostanie przesłane w terminie. Jeśli jednak chcecie nanieść na nie modyfikacje, np. sprawdzić, czy uwzględniono wszystkie należne wam ulgi, musicie to zrobić przed 30 kwietnia. 

Jak sprawdzić swój e-PIT?

Twój e-PIT dostępny jest na stronie e-Urzędu Skarbowego pod adresem www.podatki.gov.pl. Będąc na tej stronie, należy wybrać zakładkę "podatek PIT", a następnie "Twój e-PIT". Kolejnym krokiem będzie zalogowanie się do e-Urzędu Skarbowego, korzystając z jednej z poniższych metod: 

  • przez Profil Zaufany, e-dowód lub bankowość elektroniczną (czyli login.gov.pl);
  • danymi podatkowymi (PESEL lub NIP i kwota przychodów);
  • za pomocą aplikacji mObywatel.

- Aby móc załatwiać sprawy urzędowe w internecie potrzebujemy trzech elementów. Po pierwsze: musimy móc się zidentyfikować. Po drugie: musimy się uwierzytelnić, a więc potwierdzić, że my to rzeczywiście my. I wreszcie: musimy się podpisać – wyjaśnił minister Marek Zagórski, sekretarz stanu ds. cyfryzacji w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.  

- Profil Zaufany umożliwia realizację tego całego procesu w kilka minut - dodaje Zagórski, więc jeśli jeszcze nie macie go założonego, to warto rozważyć tę opcję. Tutaj wyjaśniamy, jak założyć Profil Zaufany

Twój e-PIT i aplikacja mObywatel

Możliwość potwierdzenia swoich danych w e-Urzędzie Skarbowym za pomocą aplikacji mObywatel to nowość. Co ważne, w aplikacji nie znajdziemy swojego e-PITa, ale możemy wykorzystać ją, by szybko zalogować się do e-Urzędu Skarbowego. W tym celu:

  • wchodzimy na stronę https://urzadskarbowy.gov.pl i wybieramy logowanie z wykorzystaniem aplikacji mObywatel;
  • następnie uruchamiamy aplikację mObywatel i wybieramy dokument mTożsamość;
  • w dolnym menu wybieramy "Przekaż", a następnie "Przekaż dane instytucji lub firmie";
  • na stronie e-Urzędu Skarbowego wybieramy logowanie z wykorzystaniem mObywatela;
  • skanujemy wyświetlony kod QR i potwierdzamy zakres przekazanych danych.

- Stale pracujemy nie tylko nad rozwojem kolejnych usług w mObywatelu, ale i nad kolejnymi możliwościami wykorzystania naszej aplikacji. Możliwość zalogowania się dzięki niej do e-Urzędu Skarbowego to ważny i bardzo użyteczny krok, który – mamy nadzieję – przełoży się na dalszy wzrost jej popularności - wyjaśnił minister Marek Zagórski.

Aplikację mObywatel pobierzecie na urządzenia z systemem Android lub iOS z naszego katalogu oprogramowania

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:dobreprogramy
wiadomoście-usługipit
Zobacz także
Komentarze (13)