Oszuści atakują dzieci. Stworzyli zainfekowaną wersję Roblox

Eksperci bezpieczeństwa z firmy ESET odkryli złośliwe oprogramowanie ukryte w fałszywych wersjach gier mobilnych. Alarmują, że może to być część strategii cyberprzestępców, która stanowi zagrożenie zwłaszcza dla dzieci.

Oszuści wykorzystali Roblox, by dotrzeć z malware'em do dzieci
Oszuści wykorzystali Roblox, by dotrzeć z malware'em do dzieci
Źródło zdjęć: © GETTY | SOPA Images
Oskar Ziomek

W październiku specjaliści bezpieczeństwa z ESET zauważyli wiele fałszywych aplikacji i gier na platformie Android, które były wykorzystywane przez atakujących do rozprzestrzeniania adware i złośliwego oprogramowania. Najczęściej wykorzystywano do tego fałszywe wersje gier. Przestępcy często korzystają z takiej strategii w okresach, kiedy dzieci mają więcej wolnego czasu i częściej sięgają po rozrywkę mobilną, na przykład podczas wakacji czy świąt.

Kamil Sadkowski, analityk z ESET, ostrzega: "W nadchodzącym okresie świątecznym powinniśmy zwracać szczególną uwagę na to, co pobieramy na swoje urządzenia mobilne. Jest bardzo prawdopodobne, że właśnie w tym czasie przestępcy zwiększą swoją aktywność w atakach za pośrednictwem fałszywych gier i aplikacji. Rodzice i opiekunowie dzieci, które w okresie wolnym od szkoły prawdopodobnie będą spędzały więcej czasu przed ekranami, nie mogą sobie pozwolić na nieuwagę".

W październiku złośliwe oprogramowanie rozprzestrzeniało się m.in. w fałszywych wersjach popularnych gier, takich jak Roblox, w zmodyfikowanych aplikacjach do pobierania muzyki i filmów oraz w aplikacjach do przesyłania plików. Niestety, część z tego złośliwego oprogramowania posiadała funkcje szpiegowskie.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Jak co roku, urządzenia elektroniczne będą prawdopodobnie popularnymi prezentami pod choinkę. Warto jednak pamiętać, że wręczając takie podarunki dzieciom, koniecznie trzeba im przedstawić zasady bezpiecznego korzystania z nich. W obliczu powyżej opisanych zagrożeń, priorytetem powinna być rozmowa o tym, jak bezpiecznie pobierać gry i aplikacje. Podstawową zasadą jest pobieranie ich tylko i wyłącznie z oficjalnych sklepów. Ale nawet tutaj konieczna jest duża ostrożność. Najlepszym rozwiązaniem jest ustalenie z dzieckiem, że zawsze, kiedy chce zainstalować coś nowego na swoim urządzeniu, powinno to konsultować z rodzicem lub opiekunem.

Warto również rozmawiać z dziećmi o znaczeniu ochrony swoich danych osobowych i prywatności podczas korzystania z internetu. Dobrze jest tłumaczyć, jakie informacje są bezpieczne do udostępniania online, a jakie powinny być zachowane w tajemnicy. Dzieci powinny również rozumieć potencjalne zagrożenia związane z internetem, takie jak cyberprzemoc czy kontakt z nieznajomymi. Ważne jest także przekazanie umiejętności rozpoznawania podejrzanych sytuacji oraz odpowiedzialnego korzystania z mediów społecznościowych.

"Cyberprzestępcy bardzo często posługują się złośliwym oprogramowaniem, które działa w tle. Użytkownik nie jest w stanie go najczęściej zauważyć, dzięki czemu może działać na urządzeniu przez bardzo długi czas, zbierać pokaźne ilości prywatnych danych, a następnie przekazywać je przestępcom" – mówi Kamil Sadkowski.

Programy

Zobacz więcej
oprogramowaniebezpieczeństworoblox

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (38)