Koniec oprogramowania szpiegującego? Tematem zajął się Parlament Europejski

Parlament Europejski pracuje nad ustawą o wolności mediów, która ma gwarantować niezależność mediów. Przyjęty dokument zakazuje używania oprogramowania szpiegującego przeciwko dziennikarzom.

Parlament Europejski sprzeciwia się wykorzystywaniu oprogramowania szpiegującego przeciwko dziennikarzom
Parlament Europejski sprzeciwia się wykorzystywaniu oprogramowania szpiegującego przeciwko dziennikarzom
Źródło zdjęć: © Adobe Stock
Paweł Maziarz

Jak wskazuje firma Marken Systemy Antywirusowe, w ostatnich latach wzrosło wykorzystanie komercyjnego oprogramowania szpiegującego, które coraz częściej jest stosowane przeciwko dziennikarzom, politykom i innym opiniotwórczym osobom.

Wykorzystanie oprogramowania szpiegującego często jest możliwe dzięki lukom w oprogramowaniu. Według raportu kanadyjskich badaczy z The Citizen Lab, krytyczne luki w zabezpieczeniach iOS i Google Chrome zostały wykorzystane do infekowania znanych celów oprogramowaniem szpiegującym Predator.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Parlament Europejski przeciwko szpiegowaniu dziennikarzy

Tematem zainteresował się Parlament Europejski. Członkowie parlamentu podjęli prace nad ustawą o wolności mediów. Celem tego aktu prawnego jest zobowiązanie państw członkowskich Unii Europejskiej do "zapewnienia pluralizmu mediów i ochrony niezależności mediów przed ingerencją rządową, polityczną, gospodarczą lub prywatną".

Posłowie chcą zakazać wszelkich form ingerencji w decyzje redakcyjne mediów i zapobiec wywieraniu na dziennikarzy nacisków zewnętrznych, takich jak zmuszanie ich do ujawnienia źródeł, uzyskiwanie dostępu do zaszyfrowanych treści na ich urządzeniach lub atakowanie ich za pomocą oprogramowania szpiegującego

komunikat wystosowany przez przedstawiciela Parlamentu Europejskiego

W ramach tej ustawy, wykorzystanie oprogramowania szpiegującego nie zostanie całkowicie zakazane. Będzie jednak możliwe tylko jako środek ostateczny, stosowany w wyjątkowych sytuacjach. Chodzi tutaj o takie przypadki, w których niezależny organ sądowy zdecyduje, że konieczne jest użycie takiego oprogramowania w celu zbadania poważnego przestępstwa. Przykładowo, mogłoby to dotyczyć przestępstw takich jak terroryzm czy handel ludźmi.

Nie możemy przymykać oczu na niepokojący stan wolności prasy na świecie i w Europie. Media to nie tylko biznes. Poza swoim wymiarem gospodarczym przyczynia się do edukacji, rozwoju kulturalnego i włączenia społecznego, chroniąc podstawowe prawa, takie jak wolność słowa, a także dostęp do informacji. Dzięki tej ustawie osiągamy ważny krok milowy w legislacji, aby chronić różnorodność i wolność naszego krajobrazu medialnego i naszych dziennikarzy oraz chronić nasze demokracje

Sabine Verheyen (PPE, Niemcy)

Europejska ustawa o wolności mediów dopiero jest w fazie projektowania. Dokument został przyjęty przez większość eurodeputowanych. Kolejnym krokiem będą negocjacje w sprawie jego ostatecznego kształtu.

Paweł Maziarz, dziennikarz dobreprogramy.pl

Programy

Zobacz więcej
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (17)