Pentagon szuka cyberprzestępców. 10 mln dolarów nagrody za pomoc
Departament Obrony USA wyznaczył nagrodę w wysokości 10 mln dolarów za pomoc w znalezieniu przywódcy DarkSide. Według Waszyngtonu grupa cyberprzestępców odpowiada za groźne ataki cybernetyczne, w tym za atak na Colonial Pipeline, liczne banki i kancelarie prawne.
Departament Obrony USA w czwartek, 4 listopada opublikował komunikat, w którym poinformował o wysokiej nagrodzie za pomoc w ujęciu cyberprzestępców. Osoba, która przyczyni się do ujęcia osoby zarządzającej grupą DarkSide, może liczyć na 10 mln dolarów, czyli blisko 40 mln złotych.
Pentagon szuka przywódcy DarkSide
"Oferując tę nagrodę, Stany Zjednoczone demonstrują swoje zaangażowanie w ochronę ofiar oprogramowania ransomware na całym świecie przed wykorzystaniem przez cyberprzestępców" – można przeczytać w oświadczeniu Pentagonu.
Waszyngton zaoferował również nagrodę w wysokości 5 mln dolarów za informacje, które pozwolą na aresztowanie lub skazanie osób, które pomagały w atakach cybernetycznych DarkSide lub planują przyłączyć się do realizowanych przez nią kampanii.
Przypomnijmy, grupa DarkSide zazwyczaj działa według podobnego scenariusza. Najpierw hakerzy włamują się do sieci danej firmy lub instytucji w celu zaszyfrowania jej danych, a następnie zgłaszają żądanie okupu za ich zwrot. W większości wypadków oczekują zapłaty w kryptowalutach, co ma utrudnić ich ewentualne namierzenie. Po zapłaceniu okupu przekazują cyfrowy klucz do odblokowania danych.