Pierwszy elektroniczny Sąd Polubowny skorzysta z Profilu Zaufanego przy logowaniu
W Polsce powstaje pierwszy Elektroniczny Sąd Polubowny „Ultima Ratio”. Dzięki umowie z Ministrem Cyfryzacji platforma będzie korzystać z Profilu Zaufanego. Będzie to pierwszy Arbitraż, korzystający z takiego rozwiązania.
15.04.2019 | aktual.: 24.04.2019 10:17
Elektroniczny Sąd Polubowny „Ultima Ratio” zostanie uruchomiony pod koniec kwietnia 2019 roku. Będzie to pierwszy tego typu arbitraż gospodarczy, rozstrzygający sprawy między przedsiębiorcami. Notariusze będą wydawać wyroki w ciągu 3 tygodni od założenia sprawy, czyli ponad 20 razy szybciej, niż ma to miejsce w sądzie tradycyjnym. W Polsce co roku sądy powszechne rozpatrują ponad 300 tysięcy takich spraw w tradycyjnych salach sądowych, tymczasem „Ultima Ratio” jest wyłącznie internetowy, nie ma budynku, nie organizuje rozpraw i nie wymaga obecności na nich.
Stowarzyszenie Notariuszy Rzeczypospolitej Polskiej podpisało porozumienie z Ministrem Cyfryzacji. Dzięki temu platforma „Ultima Ratio” tworzona przy stowarzyszeniu będzie mogła korzystać z Profilu Zaufanego, podpisu kwalifikowanego oraz e-dowodów tożsamości. Ułatwi to identyfikacje tożsamości użytkowników, którzy będą występować przed sądem w charakterze stron. Profil Zaufany ma już 3,3 miliona Polaków, sprawdził się w kontaktach z urzędami i rozliczaniu podatków.
Zgodnie z założeniami Strategii na Rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju, przyjętej w 2017 roku, kluczowe jest podjęcie działań mających na celu usprawnienie funkcjonowania wymiaru sprawiedliwości. Do tego zalicza się upowszechnianie pozasądowych metod rozstrzygania sporów gospodarczych. Projektem strategicznym jest zapewnienie dostępu obywateli do właściwie zorganizowanego wymiaru sprawiedliwości. Szybkość rozpatrywania spraw jest tu kluczowa i to dlatego Stowarzyszeniu Notariuszy Rzeczypospolitej Polskiej umożliwione zostało podłączenie „Ultima Ratio” Węzła Krajowego i wykorzystania środków identyfikacji, w tym Profilu Zaufanego. Zabezpieczenia portalu będą na podobnym poziomie co systemy bankowości elektronicznej.
Arbitrzy rozpoznający sprawy gospodarcze będą mieć możliwość upewnienia się, że zarejestrowany w systemie użytkownik jest rzeczywiście istniejącą osobą fizyczną, za którą się podaje.