Płonące wtyczki 12VHPWR. Wyczekiwane oświadczenie Nvidii

Nvidia wreszcie wypowiedziała się w sprawie płonących wtyczek 12VHPWR. Wygląda na to, że problemy są winą błędnego montażu przez użytkownika lub firmy produkujące gotowe zestawy PC.

Przepalona wtyczka 12VHPWR.
Przepalona wtyczka 12VHPWR.
Źródło zdjęć: © Reddit
Przemysław Juraszek

20.11.2022 | aktual.: 20.11.2022 17:02

Winowajcą topienia się wtyczek jest nieprawidłowe wpięcie wtyczki w złącze, o co w tym przypadku nietrudno. Budowa wtyczki 12VHPWR nie daje tak wyraźniej informacji zwrotnej (głośny klik), jak ma to miejsce w starszych wtyczkach 8-pinowych. Ponadto nowsza wtyczka wymaga więcej siły przy wpinaniu, a układ chłodzenia nowych kart graficznych pokroju GeForce RTX 4080 lub 4090 utrudnia wizualną inspekcję. To wszystko sprawia, że o błąd jest dużo łatwiej niż w przypadku starszych wtyczek.

Nvidia jak wskazuje w swoim oświadczeniu, aktywnie badała sprawę i wygląda na to, że aktualnie jest znanych około 50 przypadków przepalenia się wtyczek 12VHPWR. Ponadto Nvidia zamieściła zdjęcie niepoprawnie i poprawnie wpiętej wtyczki.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Znamy około 50 przypadków na całym świecie. Nasze dotychczasowe ustalenia sugerują, że problemem jest to, że złącza nie są całkowicie wpięte do złącza karty graficznej. W celu poprawy bezpieczeństwa zalecamy dokładne sprawdzenie, czy wtyczka równomiernie siedzi w złączu przed montażem karty graficznej na płycie głównej. Obecnie badamy także dodatkowe sposoby sprawdzenia poprawności wpięcia wtyczki. Nvidia i nasi partnerzy są zaangażowani we wspieranie naszych klientów i zapewnianie przyspieszonego procesu RMA, niezależnie od używanego kabla lub karty graficznej.

Nvidia
Niepoprawnie (góra) i poprawnie wpięta (dół) wtyczka 12VHPWR.
Niepoprawnie (góra) i poprawnie wpięta (dół) wtyczka 12VHPWR.© Nvidia

Ten obrót spraw potwierdza też kanał YouTube Gamers Nexus, który przeprowadził swoje testy i dokonał testowego stopnienia paru wtyczek, z czego jedna potrafiła się rozgrzać do nawet ponad 250 stopni Celsjusza. Wygląda też, że czterech partnerów Nvidii wprowadziło do sprzedaży około 125 tys. RTX-ów 4090, a znane 50 przypadków spalonych wtyczek odpowiadałoby 0,04-0,05 proc. sprzedanych GPU.

Co do wspomnianych przez Nvidię poprawek najbardziej prawdopodobną opcją jest wspomniana przez Igora Wallosseka z Igor's Lab skrócenie pinów sygnałowych. Te w przypadku nieprawidłowego wpięcia wtyczki miałyby nie pozwolić na uruchomienie karty graficznej.

Przemysław Juraszek, dziennikarz dobreprogramy.pl

Programy

Zobacz więcej
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (30)