Podszywają się pod Allegro. Każdy może paść ofiarą oszustów
Oszustw z wykorzystaniem mediów społecznościowych nie brakuje. Tym razem cyberprzestępcy postanowili wykorzystać wizerunek jednej z popularniejszych marek w Polsce. Podszywają się pod Allegro i zachęcają do inwestycji.
25.01.2023 12:34
Cyberprzestępcy znów atakują, wykorzystując do tego kampanie sponsorowane w mediach społecznościowych. Na potrzeby tego typu działań oszuści zazwyczaj sięgają po wizerunek rozpoznawalnych osób lub firm. Nie inaczej jest w przypadku najnowszej kampanii, w której główną rolę w reklamowaniu niebezpiecznych stron odgrywa nielegalnie wykorzystane logo Allegro.
O fałszywych reklamach poinformował Zespół Reagowania na Incydenty Bezpieczeństwa Komputerowego polskiego sektora finansowego. Możemy w nich przeczytać zachęty do inwestowania w akcje Allegro, które mają przynieść duże zyski. Nie trzeba przypominać, że w rzeczywistości na takiej transakcji można tylko stracić.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
CSIRT KNF opublikował na Twitterze zrzuty ekranu zarówno z rzeczonej kampanii sponsorowanej, jak i z samego serwisu, który ma rzekomo umożliwiać inwestowanie w akcje. Możemy tam przeczytać, że Allegro, jako firma, która powstała w garażu, "pokonuje gigantów, takich jak Amazon i eBay w ich własnej grze".
Podszywają się pod Allegro. Uważaj na takie wpisy
Na pierwszy rzut oka posty reklamowe nie wyglądają na podejrzane. W przygotowanych przez oszustów materiałach nie widać rażących błędów językowych, a całość jest przygotowana dość profesjonalnie. Jak chronić się przed takimi oszustwami?
Przede wszystkim nie wierzyć w obietnice łatwego zysku. Te w zasadzie nigdy nie bywają autentyczne i najlepiej po prostu trzymać się z daleka od tego rodzaju obietnic, szczególnie jeśli pochodzą z kampanii sponsorowanych.
Nie będziemy podawać nazw profili, których należy się obawiać w kontekście tego rodzaju oszustw, ponieważ te mogą mnożyć się z dnia na dzień. Najlepszą poradą w tej kwestii jest unikanie otwierania linków, które udostępniają nieznane nam osoby lub strony w mediach społecznościowych, a tym bardziej wprowadzania na nich naszych danych osobistych.
Podszywanie się pod Allegro w reklamach na mediach społecznościowych to rzecz jasna nie pierwsza tego rodzaju akcja w polskim internecie. W 2022 r. można było natknąć się na liczne kampanie, w których oszuści chcieli zwiększać swoją wiarygodność, posiłkując się przy tym logiem Orlenu i wizerunkiem Andrzeja Dudy.
Karol Kołtowski, dziennikarz dobreprogramy.pl