Podszywają się pod wojsko. Mogą cię okraść

Oszustwo "na wojsko"
Oszustwo "na wojsko"
Źródło zdjęć: © CyberRescue

30.08.2024 15:52

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Cyberprzestępcy wykorzystują wizerunek różnych instytucji, którym ufamy. Podszywają się pod banki, kurierów, policję, prokuraturę, a nawet wojsko. Eksperci informują o oszustwie z wykorzystaniem wizerunku Sztabu Generalnego Wojska Polskiego.

Fałszywe konkursy w mediach społecznościowych. Od lat można się na nie natknąć naprawdę często. Wiele z nich dotyczy rozdawania samochodów czy smartfonów przez bliżej nieznane firmy. Czasem jednak zdarza się inaczej. CyberRescue ostrzega przed oszustwem, którego bohaterem jest Sztab Generalny Wojska Polskiego.

Oszustwo realizowane jest za pośrednictwem Facebooku. Cyberprzestępcy zakładają fałszywe profile i wykupują reklamy, w których informują o rzekomym konkursie. Udostępniają tam link do spreparowanej strony internetowej, która nie wygląda zbyt przekonująco. W opisie strony widnieje opis, że weryfikacja konta jest darmowa, chyba że ktoś skorzysta z trybu premium lub dokona zakupu.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

- Kliknięcie w "Zarejestruj się tutaj" przenosi na stronę, która z wojskiem ma niewiele wspólnego. Jest to strona, na której możesz rzekomo pobrać multifunkcyjną aplikację, m.in. do oglądania filmów, grania w gry i czytania e-booków. Po kliknięciu "Continue" musisz podać mail i hasło w celu założenia konta. W następnym kroku trzeba podać dane karty. Na samym dole strony, drobnym druczkiem oszuści umieścili bardzo istotną informację. Członkostwo jest darmowe tylko przez pięć dni, a po tym okresie subskrypcja zostanie automatycznie odnowiona za 24,99 USD! Jeśli nie zwrócisz na to uwagi, po kilku dniach możesz się nieźle zaskoczyć po zalogowaniu do swojego konta! — ostrzega Elwira Charmuszko, specjalista ds. cyberbezpieczeństwa.

Oszustwo z żołnierzami w roli głównej
Oszustwo z żołnierzami w roli głównej© Licencjodawca

Co zrobić, gdy daliśmy się nabrać?

Czasem zdarzy się, że nie wychwycimy oszustwa na odpowiednio wczesnym etapie i przekażemy nasze dane oszustom. W takiej sytuacji ważne jest, by działać możliwie szybko. Powinniśmy obniżyć do minimum limity transakcji i zastrzec kartę. Następnie powinniśmy skontaktować się z bankiem i zweryfikować, czy na koncie nie zrealizowano nieautoryzowanych płatności.

Jeśli hasło, które podane zostało na stronie oszustów, jest wykorzystywane też na innych platformach, powinniśmy zadbać o to, by szybko zmienić dane logowania w innych serwisach. Warto też sprawdzić sesje logowania na swoich kontach i wylogować się ze wszystkich urządzeń, których nie znamy. Przede wszystkim powinniśmy jednak weryfikować, czy mamy do czynienia z profilem oficjalnym, czy też ze stroną podrobioną.

Fałszywe profile, które służą do oszustw
Fałszywe profile, które służą do oszustw© Licencjodawca

Karol Kołtowski, dziennikarz dobreprogramy.pl

Programy

Zobacz więcej
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (25)
Zobacz także