Pokemon GO znudziło? Warto dać szansę Pokemon Revolution Online
Z pewnością każdy z Was miał styczność z handheldowymi grami o pokemonach. Każdemu, kto grał w kieszonkowe stwory, zapewne przyszło na myśl: „A gdyby zrobić dokładnie tę samą grę tylko w świecie, w którym spotyka się graczy w czasie rzeczywistym...”
Nie ma takiej potrzeby, gdyż istnieje Pokemon Revolution Online – gra online stworzona przez fanów. Jako wielki fan serii gier o pokemonach, podchodziłem z początku sceptycznie do tego tytułu, ale na szczęście gra zaoferowała dokładnie to, czego zawsze brakowało mi w konsolowych odsłonach serii Pokemon. Jest ona połączeniem 3 serii o pokemonach: Red, Blue, Silver, Gold, Ruby, Sapphire. Gracz przechodzi przez regiony Kanto, Johto i Hoenn. Twórcy mają jednak w planach dodanie kolejnych.
Graficznie PRO bardzo przypomina wersje Diamond i Pearl, co niewątpliwie jest jej dużym atutem. Świat jest kolorowy, z ładnie dopracowanymi szczegółami (nieco bardziej różnorodny, niż w klasycznych grach na konsolę), przyjemny dla oka i przywołujący wspomnienia z dzieciństwa.
Muzyka w grze nie różni się od oryginalnej, w czasie gry towarzyszą nam dobrze znane wszystkim motywy powiązane z odpowiednimi regionami. Podobnie wygląda sytuacja z dźwiękami samych pokemonów.
Jedyną - a za razem największą - różnicą pomiędzy PRO a powstałymi dotychczas grami Pokemon jest fakt uczestniczenia w świecie gry, który zapełniony jest przez prawdziwych, żywych graczy, których możemy spotkać na każdej ulicy, w każdej lokacji, porozmawiać z nimi, wymienić się pokemonami, przedmiotami, czy też stoczyć pojedynek.
Czas na szczegóły. Po zalogowaniu się do gry musimy wybrać server, na którym chcemy grać. Mamy do wyboru 3 serwery: RED, BLUE i YELLOW, nazwy te nawiązują do pierwszych tytułów gier o Pokemonach. W prostym edytorze postaci ustawiamy wygląd naszego trenera. Sterujemy w grze za pomocą przycisków klawiatury WSAD, strzałkami lub za pomocą myszy. Po połączeniu się z serwerem, zostajemy przeniesieni do znajomego nam świata kieszonkowych stworów. Po przejściu kilku kroków, spotykamy naszego przyjaciela z serii Pokemon Profesora Oak'a, który zaprasza nas do swojego laboratorium, aby wybrać swojego pierwszego Pokemona i rozpocząć przygodę w celu zostania Mistrzem Pokemon.
W drodze do laboratorium, napotykamy legendarnego Pokemona - Mew, którego będziemy mieli możliwość złapania, ale dopiero w późniejszym etapie gry. Niestety większości legendarnych pokemonów nie można złapać, ale można z nimi stoczyć pojedynek. Gra przemieszcza nas do pierwszego regionu zwanego Kanto, do miasta Pallet Town, w którym znajduje się laboratorium. Tam możemy wybrać swojego pierwszego Pokemona: Bulbasaura, Charmandera, Squirtla lub Pikachu). Gdy w końcu otrzymaliśmy swojego pierwszego pokemona, możemy wyruszać w świat Pokemon Revolution Online.
Fabuła i wygląd mapy zostały nieco zmienione, ale każdy kto grał w Pokemony na handheldzie nie będzie miał problemu z odnalezieniem się w grze. Co ciekawe, chodząc po poszczególnych regionach, możemy spotkać pokemony również z innych generacji, nie tylko tych przypisanych do regionów, ale i nawet z kolejnych, które nie zostały dodane jeszcze do gry. Mogą się one pojawić w formie nagrody za pokonanie bossa, których w grze nie brakuje.
Odnośnie wyglądu interfejsu: w lewym górnym rogu ekranu mamy listę pokemonów, które posiadamy przy sobie, ich maksymalna liczba to 6. W lewym dolnym rogu mamy 6 ikon. Zaczynając od góry są to: PVP, Backpack, Pokedex, Trainer i Social. Pod spodem mamy pokazaną ilość naszych pieniędzy - Pokedollars. Zdobywamy je, pokonując dzikie pokemony, jak i zwyciężając w pojedynkach z innymi trenerami.
Klikając LPM w PVP, otwieramy okienko pojedynku, w którym możemy wyszukać przeciwnika i stoczyć z nim potyczkę w walce o punkty rankingowe. Wyszukać przeciwnika możemy dopiero, gdy posiadamy 6 pokemonów na 100 poziomie doświadczenia.
Backpack – tu możemy przeglądać, jakie przedmioty posiadamy np. Pokeballe, Potiony, Revive'y , Berries, Tmy, HMy itd. Aby zobaczyć, co dany przedmiot powoduje, należy najechać na niego kursorem myszy. Jak w każdej grze pokemon, przedmiotów jest mnóstwo.
Pokedex – to nasza baza danych, w której możemy znaleźć wiele przydatnych informacji a propos wskazanego pokemona, takie jak: miejsce występowania, ataki jakich będzie mógł się nauczyć na danym poziomie doświadczenia, typ pokemona, itp. Aby mieć możliwość uzyskania informacji o pokemonie, musimy go wcześniej spotkać w dziczy, albo w walce z innym trenerem.
Trainer – tutaj mamy przedstawione informacje o naszej postaci, takie jak: nick, liczba spędzonych z grą godzin, liczba złapanych pokemonów, liczba zdobytych odznak, statystyki PvP, ilość Pokedollarów itp.
Social – tutaj możemy zarządzać naszą znajomością z innymi graczami, założyć gildię, zobaczyć, kto aktualnie jest aktywny, dodawać lub usuwać znajomych.
W lewym dolnym rogu mamy również możliwość przypisania przedmiotu pod dany przycisk. Są to klawisze od 1 do 6.
Gdy klikniemy w pokemona z naszej drużyny, przejdziemy do panelu przedstawiającego jego statystyki. Możemy tutaj zobaczyć, jakie ataki posiada nasz podopieczny, jego punkty życia, poziom, jakiego typu jest to pokemon, sprawdzić poziom jego zadowolenia, płeć, zdobyte doświadczenie, jaką posiada naturę i umiejętność oraz bardziej szczegółowe statystyki opisujące pokemona, takie jak: ATK (atak), DEF (obrona), SPD (szybkość), SPATK (atak specjalny), SPDEF (obrona specjalna), HP (punkty życia).
W prawym górnym rogu ekranu wyświetlany jest czas lokalny oraz czas, jaki aktualnie jest "pokeświecie". Obok godzin mamy pokazaną porę dnia. Dzień dzieli się tutaj na 3 fazy: poranek, dzień i wieczór. W zależności od pory dnia, mamy możliwość spotkania innych dzikich pokemonów. Klikając w ikonę mapy w prawym górnym rogu ekranu, możemy zobaczyć, gdzie aktualnie znajduje się nasza postać, na jakiej drodze jesteśmy lub w jakim mieście się znajdujemy. Obok ikony mapy znajduje się sklep, w którym za realne już pieniądze, możemy zakupić monety dające nam możliwość nabycia strojów dla postaci, mountów, eliksiru zwiększającego ilość zdobywanego doświadczenia oraz ilość dni MS (pewnego rodzaju abonament, który można wykupić, aby zyskać dodatkowe bonusy ). Osobiście uważam to za niepotrzebne, sam gram bez tego i nie odczuwam różnicy. PRO zdecydowanie nie można zaliczyć do gier typu Pay2Win - płatne elementy mogą nieco ułatwić grę, szczególnie początkującym, ale absolutnie można się bez nich obyć.
W prawym dolnym rogu ekranu mamy okna czatu, między którymi możemy się przełączać w dowolnej chwili. W zakładce Trade gracze wystawiają oferty kupna i sprzedaży pokemonów, w Help możemy w każdej chwili napisać, gdy potrzebujemy pomocy w jakiejś sprawie. Na czacie cały czas pisane są nowe wiadomości.
W każdym mieście znajduje się Pokecenter w którym możemy uleczyć nasze pokemony z obrażeń, jakie poniosły podczas potyczek. Funkcjonuje ono na takich samych zasadach, jak w przypadku starszych gry.
Sama linia fabularna, gameplay i proces wspinania się po szczeblach naszej trenerskiej kariery, aż po zostanie Mistrzem Pokemon, wygląda również bardzo podobnie, jak w oryginalnych grach. Na naszej drodze do celu, stoi ośmiu liderów sal oraz E4 (Elitarna Czwórka danego regionu). Walka przebiega turowo, do wyboru mamy jeden z czterech dostępnych ataków w każdej turze.
Pokemon Revolution Online to świetny tytuł dla każdego fana serii Pokemon. Gram od 3 miesięcy i jedyny brak, jaki odczuwam dotyczy HM Fly'a, który w PRO służy jedynie jako atak, a nie jako możliwość szybkiego poruszania się pomiędzy lokacjami. Pozostałe HM'y działają tak jak powinny. Największym plusem jest (do tej pory niewystępujący w grach tego typu) element socjalny, aktywny świat i możliwość komunikowania się z innymi graczami. Wielka szkoda, że Nintendo nie stworzyło pod swoją marką oficjalnej gry, zawierającej tego typu elementy, ponieważ PRO ma duży potencjał i cieszy się całkiem niezłym zainteresowaniem. Spotkałem tam wielu Polaków, przynajmniej na serwerze BLUE, na który serdecznie zapraszam. Gra dostępna jest na platformy: Windows, Mac, Android i Linux. Klienty znaleźć trzeba na stronie gry.