Polacy są uzależnieni? Tyle godzin dziennie spędzają w sieci
Polacy spędzają bardzo dużo czasu, korzystając z urządzeń elektronicznych lub przebywając w sieci. Poświęcają na to więcej czasu niż na sen. Najnowszy raport podaje dane, które dla wielu mogą być alarmujące.
O tym, że spędzamy coraz więcej czasu w internecie, nikogo nie trzeba informować. Wystarczy rozejrzeć się wokół siebie lub spojrzeć na swoje nawyki. Sięganie po smartfon stało się jednym z odruchów, a wpatrywanie się w niewielki ekran jest dla wielu podstawową czynnością, którą wykonują w momencie oczekiwania, w podróży czy po prostu w wolnej chwili między kolejnymi czynnościami.
Raport przygotowany przez serwis rekrutacyjny the:protocol prezentuje dane, które mogą być alarmujące. Z badania wynika, że średni czas korzystania przez Polaków z urządzeń elektronicznych w ciągu doby to aż 13 godzin i 20 minut. Ponad połowa doby przed ekranami - to znacznie więcej, niż poświęcamy na sen.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Jak można się spodziewać, dużą część tego czasu spędzamy w internecie. Respondenci zadeklarowali w badaniu, że w sieci spędzają średnio 9 godzin i 38 minut. Najpopularniejsze powody spędzania czasu w sieci to korzystanie ze specjalistycznego oprogramowania oraz mediów społecznościowych, przeglądanie stron internetowych, wyszukiwanie informacji niezbędnych do pracy oraz zakupy online.
Najpopularniejsze urządzenia, z których korzystają badani, to smartfon i laptop. Z pierwszego korzysta 88,5 proc. badanych, z drugiego - 85 proc. badanych. Dalej znalazły się drukarki i telewizory Smart TV, z których korzysta odpowiednio 57 i 52 proc. osób. Komputery stacjonarne posiada 46 proc. badanych, a konsole do gier 31 proc. badanych.
Zdrowie i ekologia
Jeśli zaś chodzi o czas poświęcany na korzystanie z danego urządzenia, tu króluje laptop. Polacy spędzają przy nim średnio 3 godziny i 20 minut w ciągu doby. Ze smartfonem w ręku spędzają natomiast 3 godziny i 13 minut. Z komputerów stacjonarnych korzystamy średnio przez 2 godziny i 20 minut, z telewizorów Smart TV 2 godziny i 3 minuty. Przekłada się to nie tylko na marnowanie czasu czy problemy zdrowotne, ale ma też wpływ na środowisko naturalne.
- Sporo już wiemy o tym, jak nadużywanie technologii wpływać może na nasze zdrowie psychiczne i fizyczne czy relacje z najbliższymi. Rzadziej zdajemy sobie sprawę, że czas spędzony ze smartfonem w ręku wpływa także na środowisko i generuje tzw. cyfrowy ślad węglowy - podsumowuje Paulina Berska z serwisu the:protocol, inicjatora badania.
Szacuje się, że średni roczny ślad węglowy, wynikający z korzystania w takiej skali z elektroniki, wynosi 2,6 tony CO2e. To równowartość przejechania ponad 15 tys. km benzynowym autem spalinowym. Aby pochłonąć taką emisję, potrzebna jest praca 370 dorosłych drzew. Biorąc pod uwagę średnią roczną emisję obywatela Polski, jedna trzecia tej wartości może być skutkiem korzystania z elektroniki użytkowej.
Największy skumulowany ślad węglowy pozostawia telewizor Smart TV. Wynika to zarówno z tego, jak wygląda proces produkcji, jak i ze sposobu korzystania z takiego urządzenia i poboru jego energii. Spośród porównywanych urządzeń najbardziej ekologiczny okazał się smartfon.
Patrząc na to, jak wiele czasu spędzamy przed ekranami, można dojść do wniosku, że jesteśmy w coraz większym stopniu uzależnieni od nowoczesnych technologii. Internet, media społecznościowe, czy rozrywka, mogą być powodem uzależnienia. Wprowadzenie ograniczeń dotyczących czasu korzystania ze sprzętów elektronicznych może być zatem dobrym pomysłem.
Karol Kołtowski, dziennikarz dobreprogramy.pl