Policja pozyskała nowe narzędzia. Pozwolą na totalną inwigilację
Policja pozyskała narzędzia, które pozwolą dotrzeć funkcjonariuszom do wszystkich zasobów smartfonu czy tabletu. W grę wchodzą również zaszyfrowane i usunięte pliki. Co więcej, dzięki specjalistycznemu systemowi służby będą mogły śledzić na żywo dokładną lokalizację użytkownika.
11.01.2023 | aktual.: 11.01.2023 16:59
Komenda Główna Policji uzyskała licencje na nowe, specjalistyczne narzędzia informatyki śledczej – ustaliło RMF FM. W skład całego zestawu wchodzi przede wszystkim system do pobierania i odzyskiwania danych z urządzeń, nawet jeśli zostały zablokowane czy zaszyfrowane. W tym przypadku chodzi o smartfony, tablety, drony czy nawigacje GPS. Dane, do których będą mogli uzyskać dostęp policjanci, to m.in.:
- lista połączeń,
- wszystkie wiadomości (także z komunikatorów),
- historia aktywności internetowej,
- dane lokalizacyjne.
Policja pozyskała narzędzia inwigilacyjne
Kolejne narzędzie umożliwia policjantom dostęp do danych zapisanych w chmurze. Dzięki niemu funkcjonariusze będą mogli dotrzeć do korespondencji użytkownika, historii wyszukiwań w internecie oraz tras z możliwością śledzenia na żywo. System pozwala również na profilowanie cyfrowe, czyli przeglądanie polubień w serwisach społecznościowych, zamieszczanych komentarzy, a także aktywności w sieci związanej z wydarzeniami.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Policja uzyskała także dostęp do narzędzia pozwalającego na poznanie haseł i kluczy dostępu, odzyskiwanie skasowanych danych z komunikatorów czy uzyskanie informacji o pobranych plikach i usuniętych kontach. W sumie za dostęp do wszystkich wspomnianych produktów i usług Komenda Główna Policji zapłaciła na początku grudnia ponad 6,5 mln zł.
Jeszcze inne narzędzie, którego zakup planuje KGP, to oprogramowanie do informatyki śledczej wykorzystujące m.in. sztuczną inteligencję. Ma ono wykorzystywać uczenie maszynowe do wyszukiwania różnych obrazów w urządzeniach. Mowa przede wszystkim o zdjęciach obrazujących nagość, narkotyki czy broń.
KGP zaznacza, że głównym celem pozyskania narzędzi, jest zapobieganie, zwalczanie i wykrywanie przestępstw dokonywanych na naszą szkodę. Rzecznik prasowy KGP Mariusz Ciarka zapewnił, że policja będzie wykorzystywać systemy i wykonywać czynności tylko i wyłącznie na podstawie przepisów.
Konrad Siwik, dziennikarz dobreprogramy.pl