Policjanci na celowniku sztucznej inteligencji. Przewidzi ich przyszłe występki
Nowy projekt "Future Wake" stawia na głowie ideę predykcyjnej policji opartej na sztucznej inteligencji. Służy on jako ostre przypomnienie o śmiertelnych starciach z policją, do których dochodzi w USA oraz o ich związku z rasą.
"Future Wake" to interaktywny projekt graficzny, który wykorzystuje sztuczną inteligencję wyszkoloną na rzeczywistych danych dotyczących egzekwowania prawa, aby przewidzieć przyszłe zabójstwa dokonane przez policję.
Na stronie Future Wake widzowie mogą odwiedzić pięć głównych miast USA, od Los Angeles po Nowy Jork. Następnie system sztucznej inteligencji wyszkolony na zbiorach danych Fatal Encounters i Mapping Police Violence przewiduje, kto w tych miastach jest najbardziej narażony na śmierć z rąk policji, gdzie może zostać zabity i w jaki sposób.
Przewidywania te są przedstawione z zaskakującymi szczegółami. W każdym przypadku użytkownicy widzą i słyszą fikcyjną ofiarę omawiającą swoje doświadczenia i ostateczną śmierć.
Future Wake jest tworzony przez dwóch artystów-technologów, którzy na razie chcą pozostać anonimowi. "Future Wake wywraca do góry nogami zastosowanie predykcyjnej policji. Zamiast przewidywać przestępstwa popełniane przez społeczeństwo, skupia się na przyszłych śmiertelnych spotkaniach z policją. Aby przewidzieć przyszłe wydarzenia, Future Wake wykorzystuje dane historyczne przeszłych ofiar przemocy policyjnej, aby przewidzieć gdzie, kiedy, kto i jak zginie następna ofiara" – stwierdzają artyści we wspólnym oświadczeniu.
"Zamiast przekazywać traumę brutalności policji wyłącznie za pomocą danych i statystyk, zamierzamy połączyć widzów z obrazami tych przewidywanych przyszłych spotkań cywilno-policyjnych poprzez napędzanie ich ludzkimi historiami" – dodają.
Projekt został nagrodzony Creative Media Awards, które są częścią misji Mozilli polegającej na stworzeniu bardziej godnej zaufania sztucznej inteligencji. Nagrody te wspierają ludzi i projekty na pierwszej linii frontu ruchu na rzecz zdrowia w internecie, od aktywistów, przez filmowców dokumentalnych, po naukowców.