Polacy cenią pracę zdalną. Twierdzą, że są bardziej efektywni bez nadzoru
Od ponad roku znaczna część polskich firm przestawiła się na pracę zdalną. Zdania wobec skuteczności takiej pracy są podzielone. Jednak najnowsze badanie ClickMeeting mówi o tym, że Polacy widzą w niej sporo korzyści i twierdzą, że pozytywnie wpływa na ich efektywność.
Praca zdalna, dzięki popularności narzędzi do wideokonferencji, takich jak Zoom czy Microsoft Teams, jest obecnie normą, do której łatwo przystosowały się setki firm w Polsce.
W skali dziesięciopunktowej, zapytani o to, w jakim stopniu lubią pracować zdalnie –badani przyznali średnio 7/10 punktów. Aż 48 procent z nich jest zdania, że przy braku bezpośredniego nadzoru pracuje się im efektywniej. Odwrotnie twierdzi jedynie 9 proc. ankietowanych.
Co ciekawe, jeszcze więcej, bo 72 procent respondentów twierdzi, że w ten sposób zyskuje na czasie. Ma na to wpływ między innymi brak konieczności dojazdów.
Jednak sytuacja nie jest do końca czarno-biała, gdyż zatarcie granic między mieszkaniem a miejscem pracy spowodował, że czas pracy ponad połowy osób uległ wydłużeniu.
Od negatywnej strony – najbardziej mogły ucierpieć wśród pracowników relacje międzyludzkie. 13 proc. badanych twierdzi, że pogorszyły się im stosunki z przełożonym, a 53 proc. respondentów uważa, że brakuje im bezpośrednich relacji w biurze w średnim lub dużym stopniu.
Jak Polacy widzą przyszłość pracy po pandemii? Otóż najwięcej osób upatruje najkorzystniejszego rozwiązania w modelu hybrydowym, czyli łączeniu pracy z domu i biuro. Takiego rozwiązania chciałoby aż 62 procent badanych. Jedynie 24 proc. wolałoby wykonywać swoje obowiązki wyłącznie zdalnie (to spadek o 5 proc. w porównaniu do poprzedniego badania Clickmeeting z września 2020 r.).