Programy do rozliczania PITów, 1% i OPP — pomagaj z głową!
Sezon corocznych rozliczeń podatkowych w pełni. Tak jak w ubiegłym roku przypominamy o bezpłatnych programach do wypełniania PITów, jakie możecie znaleźć w zasobach naszego portalu. Chcielibyśmy także zachęcić Was do przemyślanego wyboru organizacji pożytku publicznego, której chcielibyście przekazać 1% swojego podatku.
26.02.2013 | aktual.: 26.02.2013 13:29
Z końcem lutego upływa termin przekazania przez pracodawców deklaracji rocznych za pracowników. Na tej podstawie sporządzamy własne rozliczenie podatkowe czyli tzw. rocznego PITa, na jego złożenie mamy czas do końca kwietnia. Naturalnie najłatwiej wypełnić swój PIT przy pomocy jakiegoś programu. Pytanie tylko którego? Zewsząd atakują nas reklamy „darmowych” programów do rozliczeń rocznych, można je pobrać klikając na banner, są dołączane do gazet itd. Niestety zwykle jest tu pewien haczyk — większość reklamowanych aplikacji wymusza przekazanie 1% procenta podatku do konkretnej, z góry narzuconej organizacji. W najlepszym razie organizacji pożytku publicznego jest kilka, nie ma możliwości wpisania innej bądź jest to bardzo utrudnione.
Tymczasem, jak to często bywa, najciemniej pod latarnią. Dostępny jest bowiem w pełni bezpłatny program e-Deklaracje Desktop wydany przez... Ministerstwo Finansów. Dzięki niemu możemy nie tylko wypełnić formularz, ale także od razu wysłać go do Urzędu Skarbowego przez Internet — i to bez konieczności posiadania kwalifikowanego podpisu elektronicznego i oczywiście bez ograniczeń w wyborze OPP. Program w tegorocznej wersji umożliwia wypełnienie i elektroniczne nadanie najpopularniejszych formularzy PIT-36, PIT-36L oraz PIT-37 wraz z załącznikami, a także szeregu innych formularzy takich jak PIT-16, PIT-16A, PIT-16Z, PIT-19A, PIT-28, PIT-38 i PIT-39.
Warto także zapoznać się z programmi PITy 2012 oraz e-pity 2012, o których pisaliśmy szerzej w styczniu.
Przy tej okazji chcielibyśmy zachęcić Was do przekazywania 1% swojego podatku dochodowego na rzecz wybranej organizacji pożytecznego publicznego, a przede wszystkim do rozważnego wyboru takich organizacji. W ubiegłym roku przestrzegaliśmy, że wśród wielu OPP, które bez wątpienia realizują szczytne cele, pomagają potrzebującym, zdarzają się „czarne owce”, organizacje-wydmuszki, co do których można odnieść nieodparte wrażenie, że to zbieranie funduszy jest celem samym w sobie. Dzięki agresywnym kampaniom reklamowym, dystrybuowaniu oprogramowania do rozliczeń PIT wymuszającego przekazanie 1% podatku na tę, jedynie słuszną fundację, udaje im się pozyskać imponujące środki. Nie byłoby w tym nic złego gdyby nie fakt, że skuteczność ozyskiwaniu pieniędzy nie przekłada się na efektywność działań i dokonań tychże organizacji. O procederze pisaliśmy szerzej rok temu...
Komu więc pomagać? Zachęcamy do rozejrzenia się wokół, być może w Waszej okolicy działa lokalna organizacja, która nie ma ogólnopolskiej siły przebicia, nie stoi za nią stacja telewizyjna czy inne duże medium, ale faktycznie działa i robi to co do niej należy. Nie ważne czy to sadzenie drzew, ochrona wymierających gatunków, czy leczenie chorych. Ważne, żeby nasze pieniądze realizowały cel, który uważacie za pożyteczny, ważny. Warto się obejrzeć dookoła i zastanowić, może wśród osób, które znamy, wśród sąsiadów, są osoby, które naprawdę potrzebują pomocy. Można poszukać organizacji z którą chcemy się identyfikować na liście OPP dostępnej na stronach Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej.
My w tym roku będziemy ponownie wspierać 2,5-rocznego Mikołaja Janeczko z Dęblina, który urodził się bez rączek i nóżek. Chłopczyk wymaga ciągłej rehabilitacji oraz bardzo kosztownych protez, które powinny być wymieniane nawet co kilka miesięcy ze względu na intensywny wzrost. Tymczasem same najbardziej podstawowe protezy rączek kosztują 10 tys. złotych. Zdajemy sobie naturalnie sprawę, że takich potrzebujących dzieci jest więcej, ale imponuje nam niesamowita postawa rodziców Mikołajka, którzy nie czekają jedynie z wyciągniętymi rękoma po pomoc, ale codziennie walczą z przeciwnościami losu. Uśmiechem, zaangażowaniem i tytaniczną pracą, udało im się zainspirować wielu dorosłych i dzieciaków do szeregu inicjatyw (m.in. akcji „korek" w szkołach i zakładach pracy, koncertów charytatywnych oraz wielu innych nieszablonowych przedsięwzięć), powstał nawet teledysk nagrany przez zespół Lasio Companija — lokalnego rapera, inspirowany historią Mikołajka.
Podkreślamy jednak, że potrzebujących jest znacznie, znacznie więcej. Zachęcamy więc — poświęćcie chwilę czasu, rozejrzyjcie się komu w Waszej okolicy warto pomóc. W wielu przypadkach fundacje prowadzą subkonta swoich podopiecznych dzięki czemu można być pewnym, że cała przekazana suma trafi do konkretnej osoby. Jeżeli chcielibyście pomóc Mikołajkowi wystarczy wpisać w zeznaniu nr KRS: 0000037904, a w rubryce Informacje uzupełniające cel 1%: 12115 – JANECZKO MIKOŁAJ. Zachęcamy też do podawania w komentarzach organizacji i osób, którym według Was warto pomóc. Serdecznie dziękujemy!