Prywatna sieć 5G w Krakowie. Pozwolenie do 2028 roku

Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie jest jednym z nielicznych miejsc w Polsce, które otrzymało pozwolenie na użytkowanie prywatnej sieci 5G od UKE. To znaczący krok naprzód w dziedzinie technologii komunikacyjnych, który umożliwi AGH prowadzenie badań i rozwoju w obszarze sieci 5G.

Stacja bazowa 5G przy AGH
Stacja bazowa 5G przy AGH
Źródło zdjęć: © AGH
Oskar Ziomek

06.02.2024 | aktual.: 06.02.2024 12:44

Uruchomienie tej sieci na terenie AGH jest wynikiem zakończenia projektu o nazwie "Krajowe laboratorium sieci i usług 5G wraz z otoczeniem: PL-5G". Był on realizowany przez konsorcjum, w skład którego wchodziły: AGH, Politechnika Warszawska, Instytut Łączności - Państwowy Instytut Badawczy, Politechnika Wrocławska, Politechnika Gdańska oraz Instytut Chemii Bioorganicznej PAN – Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe.

Głównym celem projektu było stworzenie unikalnej na skalę kraju infrastruktury badawczej, która umożliwiłaby prowadzenie praktycznych badań dotyczących technologii i usług 5G.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Znaczenie tego projektu dla dynamicznego rozwoju technologii jest bardzo istotne. W najbliższej przyszłości możemy spodziewać się powszechnych wdrożeń rozwiązań 5G w krajowych sieciach operatorskich, co spowoduje istotny rozwój nowoczesnych, a także niedostępnych dotąd usług. Przewiduje się również dynamiczny wzrost prywatnych sieci 5G, które będą w kolejnych latach budowane przez firmy oraz jednostki samorządowe. Tym samym sieć 5G w AGH pozwoli nam z wyprzedzaniem przeprowadzać szereg testów, badań i analiz istotnych zarówno z punktu widzenia operatora jak i użytkownika końcowego – typu opóźnienie transmisji danych, szybkość przesyłanych informacji, możliwość wykorzystania algorytmów sztucznej inteligencji czy łączność między urządzeniami.

Prof. Jerzy LisRektor AGH w Krakowie

Całkowity budżet projektu wynosił blisko 225 milionów złotych, z czego AGH dysponowała kwotą około 25 mln złotych. Dzięki tym funduszom, uczelnia była w stanie stworzyć cztery specjalistyczne laboratoria zlokalizowane w Instytucie Telekomunikacji (Wydział Informatyki, Elektroniki i Telekomunikacji). Są to:

  • Laboratorium sieci 5G,
  • Laboratorium symulatorów i aparatury pomiarowej,
  • Laboratorium otoczenia sieci 5G w zakresie badań IoT,
  • Laboratorium otoczenia sieci 5G w zakresie badań multimediów.

Każde z naszych czterech laboratoriów przystosowane jest do świadczenia szeregu usług związanych z sieciami 5G. Zakupiliśmy ponad 1000 urządzeń związanych z techniką 5G, które pozwoliły na przygotowanie kilkudziesięciu różnych stanowisk laboratoryjnych. Lista proponowanych usług zdaje się nie mieć końca. Tym samym będziemy mogli prowadzić badania naukowe na światowym poziomie korzystając z dostępu do w pełni funkcjonalnej sieci szkieletowej i dostępowej 5G, programowalnych urządzeń radiowych, centrum przechowywania i przetwarzania danych, sieci 5G zbudowanej w oparciu o komponenty pochodzące od różnych producentów typu OpenRAN, rozmaitych terminali klienckich 5G czy generatorów ruchu. Dzięki wdrożeniu tak rozbudowanych stanowisk badawczych jesteśmy w stanie świadczyć także usługi komercyjne związane z dostępem do profesjonalnej aparatury diagnostycznej, komór tłumiących sygnały radiowe czy przestrzeni wirtualnej, a także urządzeń pozwalających na wykonywanie pomiarów obiektywnych, jakościowych i wydajnościowych sieci 5G.

Prof. Marek NatkaniecInstytut Telekomunikacji

Wszystkie jednostki biorące udział w projekcie zostały połączone za pomocą tzw. rdzenia sieci 5G. Wybudowana sieć międzyregionalna działa na podstawie architektury 5G Standalone (SA), co oznacza, że może działać niezależnie od wcześniejszych generacji sieci komórkowych. Sieć uruchomiona w AGH umożliwia wydzielanie zasobów dla poszczególnych osób lub usług w oparciu o tzw. plastrowanie sieci (network slicing), co ma kluczowe znaczenie dla przemysłu i biznesu.

AGH uruchomiła również sieć 5G w zakresie fal milimetrowych, co umożliwia prototypowanie i testowanie nowych usług związanych m.in. z precyzyjną lokalizacją, dostępem do wirtualnej i rozszerzonej rzeczywistości, sterowaniem robotami przemysłowymi oraz wszystkich innych usług wymagających uzyskania bardzo dużych przepływności.

W AGH zainstalowany został też dedykowany serwer UPF, który pozwala na bardzo szybkie przetwarzanie informacji blisko użytkownika, co pozwala na zmniejszenie opóźnień reakcji systemu nawet do 1 ms (z 5 ms osiąganych w typowych sieciach 5G). Konsorcjanci projektu uzyskali pozwolenie na użytkowanie sieci 5G do 2028 roku.

Programy

Zobacz więcej
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (25)