Prywatna sieć 5G w Krakowie. Pozwolenie do 2028 roku
Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie jest jednym z nielicznych miejsc w Polsce, które otrzymało pozwolenie na użytkowanie prywatnej sieci 5G od UKE. To znaczący krok naprzód w dziedzinie technologii komunikacyjnych, który umożliwi AGH prowadzenie badań i rozwoju w obszarze sieci 5G.
Uruchomienie tej sieci na terenie AGH jest wynikiem zakończenia projektu o nazwie "Krajowe laboratorium sieci i usług 5G wraz z otoczeniem: PL-5G". Był on realizowany przez konsorcjum, w skład którego wchodziły: AGH, Politechnika Warszawska, Instytut Łączności - Państwowy Instytut Badawczy, Politechnika Wrocławska, Politechnika Gdańska oraz Instytut Chemii Bioorganicznej PAN – Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe.
Głównym celem projektu było stworzenie unikalnej na skalę kraju infrastruktury badawczej, która umożliwiłaby prowadzenie praktycznych badań dotyczących technologii i usług 5G.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Całkowity budżet projektu wynosił blisko 225 milionów złotych, z czego AGH dysponowała kwotą około 25 mln złotych. Dzięki tym funduszom, uczelnia była w stanie stworzyć cztery specjalistyczne laboratoria zlokalizowane w Instytucie Telekomunikacji (Wydział Informatyki, Elektroniki i Telekomunikacji). Są to:
- Laboratorium sieci 5G,
- Laboratorium symulatorów i aparatury pomiarowej,
- Laboratorium otoczenia sieci 5G w zakresie badań IoT,
- Laboratorium otoczenia sieci 5G w zakresie badań multimediów.
Wszystkie jednostki biorące udział w projekcie zostały połączone za pomocą tzw. rdzenia sieci 5G. Wybudowana sieć międzyregionalna działa na podstawie architektury 5G Standalone (SA), co oznacza, że może działać niezależnie od wcześniejszych generacji sieci komórkowych. Sieć uruchomiona w AGH umożliwia wydzielanie zasobów dla poszczególnych osób lub usług w oparciu o tzw. plastrowanie sieci (network slicing), co ma kluczowe znaczenie dla przemysłu i biznesu.
AGH uruchomiła również sieć 5G w zakresie fal milimetrowych, co umożliwia prototypowanie i testowanie nowych usług związanych m.in. z precyzyjną lokalizacją, dostępem do wirtualnej i rozszerzonej rzeczywistości, sterowaniem robotami przemysłowymi oraz wszystkich innych usług wymagających uzyskania bardzo dużych przepływności.
W AGH zainstalowany został też dedykowany serwer UPF, który pozwala na bardzo szybkie przetwarzanie informacji blisko użytkownika, co pozwala na zmniejszenie opóźnień reakcji systemu nawet do 1 ms (z 5 ms osiąganych w typowych sieciach 5G). Konsorcjanci projektu uzyskali pozwolenie na użytkowanie sieci 5G do 2028 roku.