Przełom w sprawie ChatGPT. Ważna decyzja Brytyjczyków
Do tej pory ChatGPT nie cieszył się dobrą sławą w środowisku edukacyjnym. O ile naukowcy doceniają jego możliwości, o tyle prowadzący zajęcia byli do tej pory do niego nastawieni negatywnie. To się zmienia, a przykład idzie od jednych z najlepszych.
Uniwersytet w Cambridge to jedna z najlepszych uczelni na świecie. Nie powinno więc nas dziwić, że jeśli ktoś miałby podjąć przełomową decyzję w sprawie wykorzystywania przez studentów takich narzędzi jak ChatGPT, to będzie to jedna z najlepszych uczelni na świecie. Padło właśnie na Cambridge.
Jak czytamy w Rzeczpospolitej, Cambridge to jedna z nielicznych uczelni, która nie zakazała wykorzystywania oprogramowania OpenAI w tworzeniu prac studenckich. Określono jednak zasady, których studenci muszą przestrzegać w trakcie korzystania z ChatGPT. Wydają się one jak najbardziej logiczne.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Czy warto kupić kontroler TourBox Elite?
Studenci nie mogą korzystać z ChatGPT podczas egzaminów i w trakcie pracy na zajęciach. Zgodnie z doniesieniami "The Telegraph", mogą natomiast korzystać z jego pomocy podczas pisania esejów. Nie może jednak dojść do sytuacji, w której to sztuczna inteligencja odpowiada za stworzenie całego tekstu. Studenci mają pozostawać "autorami własnej pracy", co prawdopodobnie należy rozumieć jako możliwość wykorzystania sztucznej inteligencji do redagowania fragmentów pracy, a nie do napisania jej w całości.
- Pojawiająca się technologia sztucznej inteligencji oferuje wiele możliwości, ale nieuchronnie stwarza również krótkoterminowe wyzwania w dostosowywaniu się do szybkiej ewolucji technologii - informuje rzecznik Uniwersytetu Cambridge.
Uniwersytet w Cambridge to jedna z nielicznych uczelni, która nie zakazuje korzystania z popularnego oprogramowania. W gronie tym znalazł się m.in. Uniwersytet Warwick. Dla odmiany uniwersytet w Edynburgu zakazał korzystania z ChatGPT, twierdząc przy tym, że wykorzystanie SI byłoby łamaniem zasad przez Studentów.
Negatywnie do ChatGPT nastawiony jest też York University. Choć władze uczelni dostrzegają szanse, jakie daje sztuczna inteligencja, uważają one, że na ten moment wykorzystanie SI przez studentów "byłoby formą wykroczenia akademickiego".
Karol Kołtowski, dziennikarz dobreprogramy.pl