Przetestuj najnowsze wiosenne Ubuntu – wszystkie nowości są już na miejscu
Już dzisiaj możemy się bliżej zapoznać z najważniejszątegoroczną linuksową premierą dla Zwykłych Użytkowników. SteveLangasek, deweloper Canonicala, poinformował o dostępności drugieji ostatniej wersji beta dla wszystkich odmian Ubuntu 18.04 LTS„Bionic Beaver”. Wydane obrazy są przedstawieniem tegowszystkiego, co pojawi się 26 kwietnia, w oficjalnym dniu premiery –co najwyżej natrafimy w nich na pomniejsze usterki. Zobaczmy, czegomożemy się więc spodziewać.
Wersja 18.04 LTS będzie tą, które poniesie Ubuntu w następnądekadę, za sprawą pięcioletniego okresu wsparcia będziemy mogli zsystemu korzystać aż do 2023 roku. W drugim wydaniu beta po razpierwszy możemy zobaczyć zmodyfikowane GNOME3.28, domyślne środowisko graficzne systemu, którego wpierwszym wydaniu beta zabrakło. Czy jednak uda się powstrzymać naczas trapiący go wyciekpamięci?
Tym co pierwsze rzuca się w oczy, jest zmiana w instatorzeUbiquity. Wreszcie możemy zainstalować „czyste” Ubuntu, bezcałego pakietu dodatkowego oprogramowania: tylko podstawowenarzędzia i przeglądarka (obecnie Firefox 59). Taka minimalnawersja systemu zmieści się nawet na dwugigabajtowej partycji.Oczywiście większość użytkowników nie będzie aż takoszczędzała i zainstaluje kompletny system. Co ciekawe, domyślniezrezygnowano z tworzenia partycji wymiany: przy nowych instalacjachwykorzystany jest plik wymiany, pozwalając zaoszczędzić miejsce nadysku.
System ten pracuje na kernelu Linuksa w wersji4.15, przynoszącej m.in. dłuższy czas pracy na baterii, lepsząkontrolę zasobów procesora dla kontenerów, pełne wsparcie dlanowych grafik AMD i oczywiście łatki chroniące przed atakamiMeltdown i Spectre v1. Pozostałe kluczowe komponenty to systemd (wwersji 237), najnowszy serwer X.org (1.19.6), najnowsza bibliotekamesa (18.0), najnowsza biblioteka standardowa (glibc 2.27), orazkompilator gcc w wersjach 7.3 i najnowszej 8. Aż miło patrzeć nataki zbiór najświeższych komponentów Wolnego Oprogramowania.
Skoro takie nowoczesne to Ubuntu, to co z Waylandem, zapytająpewnie niektórzy? Wayland jest, w najnowszej stabilnej wersji(1.14), ale wciąż traktuje się go jako techniczny podgląd. X.orgwciąż pracuje jako domyślny serwer wyświetlania. Wyleciał staryi lekki menedżer logowania LightDM, zastąpiony przez standardowymenedżer GDM środowiska GNOME. Co za tym idzie też, utraciliśmymożliwość uruchamiania sesji gościa, technologia GNOME tego niewspierała. Szybko też zauważymy, że GDM nie działa jakpoprzednik pod wirtualnym terminalem 7 (Ctrl-Alt+7), lecz podwirtualnym terminalem 1 (Ctrl-Alt-1).
Pozostałe warte uwagi zmiany to preinstalowany niewielki zbióraplikacji w paczkach Snap, wsparcie dla kolorowych emoji (dobrze żenie animowanych i naśladujących nasze miny), przeniesienie widżetówokien na prawą stronę belki okna (jak w Windowsie) izaktualizowanie wielu aplikacji użytkowych – w tym LibreOffice,które przychodzi w wersji6.0. System wspiera też bezsterownikowy mechanizm drukowania iznacznie ułatwia logowanie do otwartych hotspotów, ale to jużpojawiło się w Ubuntu17.10.
Jeśli chcecie przetestować to nowe Ubuntu, to zapraszamy dopobrania oficjalnych obrazów ISO – dla UbuntuDesktop, UbuntuBudgie, UbuntuMATE, Xubuntu,Lubuntuoraz oczywiście Kubuntu.Warto zauważyć, że dla oficjalnego Ubuntu Desktop odmian32-bitowych już nie ma.